Zvířátkům občas lachtá v krku

15. 11. 2014 ...sejdeme se na AKUTNĚ.CZ...

Před časem jsem doma zakopnul o dětské leporelo s medvídkem Pú, které se válelo na zemi. Bylo o tom, co papají zvířátka. Dozvěděl jsem se, že králíček má rád mrkvičku, prasátko má rádo žaludy a tygr má rád… polívku. Donutilo mě to k úvahám, jak pokrytecké jsou všechny ty kreslené příběhy a seriály se zvířátky. 

Klíčová slova: fejeton, Pavel Tomeš

Sousedící články potravního řetězce v nich spolu vesele kamarádí, krokodýlci učí slůňata počítat, lvíčci vtipkují s antilopkami o počasí a všichni zažívají společně báječná dobrodružství. A až dostanou hlad, tak si dají nejspíš společně polívku. Vzpomenu si na to pokaždé, když narazím na bulvární zprávy ze života velkých zvířat, které na mě vyskakují z džungle internetového zpravodajství. Svět zvířat je nemilosrdný a žádná polívčička to rozhodně není. Jednou mě u zvířecího bulváru nachytal můj pětiletý syn, kterého zaujala fotka slona u jednoho z článků.
„Jé, tati, sloník pije. Ukaž, ukaž.“
Byl to článek Slonice pila z řeky, krokodýl se jí zakousl do chobotu. Podívejte se na video.
Zastyděl jsem se a snažil se mu ukázat něco romantičtějšího se zvířátky, ale související článek nebyl o moc lepší. Lvi se poprali s krokodýlem o mrtvého slona.
„Tati, kam jede ta žirafka?“ zanechal mi synek otisk ukazováčku na monitoru v místě, kde byl odkaz na článek V JAR převáželi žirafy po dálnici. Jedna si urazila hlavu o most.
Rychle jsem to zakecal a naštěstí jsem vzápětí v přehledu zajímavostí zahlédl nějaký článek o lachtanovi. To roztomilé zvířátko, které si umí přece tak pěkně hrát. Lachtan se schovával před kosatkou. No ano, třeba na schovávanou.
„Lachtánek, lachtánek!“
„Ano, správně, lachtánek si tady hraje s rybičkou…“
Rozkliknu to a vyskočí na mě článek Lachtan se schovával před kosatkou. Nebylo mu to nic platné. Aha, tak spíš si rybička nepěkně pohrála s lachtánkem. Vidím, že lachtani to vůbec nemají jednoduché, hned pod tím totiž čtu něco, co vyrazí dech i mně, otrlému čtenáři zvířecího bulváru. Žralok se udusil lachtanem. Jak mám pětiletému dítěti vysvětlit, že lachtánci jsou sice roztomilí, ale někomu prostě mohou občas lézt pěkně krkem?
Přeskočím článek Medvědi se opili jako dogy ze zkvašeného ovoce a vzápětí zjistím, že dokonce ani hadi, kteří i v dětských knížečkách aspoň občas trochu zastupují zlo, to nemají jednoduché. Had sežral stonožku, ta se z něj prokousala ven. Stonožka, takové milé stvoření, a jak umí někomu ležet v žaludku, co?

Napadlo mě, že bude lepší synkovi na internetu najít něco o domácích zvířátkách. Ty to přece jen tolik nehrotí. Tak třeba takové kravičky. Dávají mlíčko a mají telátka, dělají bů a … ano dobře občas pšoukají, a občas se může v kravíně nahromadit metan a pak stačí jedna jiskra… kašlu na to!
Krávy vyhodily do povětří kravín.

 


Komentáře, diskuse

Nové téma | rozbalit vše | sbalit vše


Zpět

Platinoví partneři

Zlatí partneři

Další partneři

Adresa:

Nadační fond AKUTNĚ.CZ
Kamenice 5
625 00 Brno
IČ: 29211719, DIČ: CZ29211719
Spisová značka: N 347
vedená u rejstříkového soudu v Brně

Kontakt:

Číslo účtu: 555 000 100/5500 (Raiffeisenbank)
Telefon: +420 728 573 580
(pracovní dny Po–Pá 15:00–17:00)
E-mail: sekretariat@akutne.cz

Nastavení cookies

AKUTNĚ.CZ ISSN 1803-179X

Lidé | Spolupráce a odkazy | Sponzoři

Vytvořil Institut biostatistiky a analýz LF MU

Edukační portál AKUTNĚ.CZ je součástí vzdělávacího obsahu sítě lékařských fakult MEFANET