American Society of Anesthesiologists (ASA) Annual Meeting 2009, New Orleans (Louisiana, USA)

American Society of Anesthesiologists (ASA) Annual Meeting 2009, New Orleans (Louisiana, USA)

17. 10. 2009 ... sejdeme se na AKUTNE.CZ

Přinášíme Vám reportáž z průběhu kongresu American Society of Anesthesiologists, který se konal ve dnech 17.-21. října 2009 v New Orleans.

oficiální logo kongresu

Petr Štourač

16.10.2009

  Rok se sešel s rokem a opět za zvuků valčíku odlétám z vídeňského letiště vstříc americké anesteziologické události roku. Do letadla nasedám s vědomím přátelského nočního telefonátu kolegy Bakalíka, který mě informoval o aktuální kriminalitě v New Orleans a okolí. Cestu shrnu několika postřehy pro cestovatele. Na pizzu před cestou si není dobré dávat extra feferonky. Chcete-li zažít sandwich, stačí zvolit sedadlo E a obklopit se plnoštíhlými lidmi. Není dobré volit masážní polohu s lopatkou na područce, nemáte-li v úmyslu v následujících třech hodinách měnit polohu. Ve Washingtonu při čekání na pasovou kontrolu žehnám Schengenu a EU vůbec (promintě mi, pane prezidente). Naštěstí útrapy zcest zahání ¾ lb trojitý hamburger sítě Wendy’s. Myšlenky na humánní chování k dětem sympaticky vyvrací vedle sedící tatík, který výchovně omlátí synovi hlavu o stůl a zjevně se u toho baví. Způsobně si hledím svého burgeru. Další čekání, tektokráte na Shuttle Bus, vzdávám a chytám první taxi mým směrem. Řidič taxi služby celou cestu brumlal něco o zimním počasí, poté, co byl seznámen s aktuální povětrnostní situací v ČR mu hnedle bylo tepleji. Nadechuji se chladivého vzduchu nasyceného vlhkostí a v dáli tuším parníky na řece Mississippi. Zatím slyším jen mazlivě houkající sirény policejního sboru New Orleans, za kterých usínám.

Washington Dulles Airport

17.10. 2009


  Systém Shuttle Busů mě fascinuje již od loňska. Moje trasa má příjemnou černou barvu a za pár minut již vystupujeme s hloučkem anesteziologů mnoha národností u Ernest Morial Conventional Center. Vypadalo-li loňské kongresové centrum megalomansky, nevím, jak označit nynější. Jen pro představu kromě ASA kongresu v téže budově probíhá národní sjezd farmaceutů a dle slov organizátorů by se ještě jeden vlezl. Registrace v samoobslužném kiosku probíhá bez obtíží a po krátkém intermezzu, kdy mi dámy u tiskárny vnucují registraci na jméno Zheng a sami se svému velmi podařenému vtípku hurónsky smějí, se stávám majitelem mnoha vstupenek na lekce amerických kapacit gynekologicko-porodnické anestézie. První začíná za pár minut a v bludišti chodeb neomylně mířím do místnosti 292.


9:10 – 10:00 Barbara L. Leighton : Epidural Analgesia for Labor-Safety and Success

  Třímaje dotazník spokojenosti usedám do přední řady a těším se na výukovou lekci Barbary Leighton stran analgezie u porodu. Ve svém souboru nemá od roku 1999 nezvládnutou intubaci, což přikládá rozvoji intubačních pomůcek pro Difficult Airways. Na svém pracovišti umožňuje podávat anestézii/analgezii u porodu až po individuálním 5-10 měsičním výcviku. Dokumentuje nejčastější chyby residentů při detekci epidurálního prostoru. Překvapuje povinnou výměnou roušky při každém bloku a nejpozději po dvou hodinách. Informace o rutinním podávání Fentanylu 25-50mcg i.v. v průběhu porodu bez vlivu na plod zakončuje zdařilou výukovou lekci.


   Následuje Clinical Forum Johna C. Frenzela s hostem dr. Abensteinem z harvadské univezity věnované instalaci informačních systémů v anesteziologii. Americký trh si víceméně rozděluje 5 velkých hráčů. Přednášející ukazuje výhody a nevýhody uzavřených a otevřených systémů. Zdůrazňuje, že instalace a implementace informačního systému je otázka dlouhého plánování a vychytávání chyb. Zdůrazňuje, že bez plánování návazností nelze informační systém vytvořit. Vyvrací zažité klišé (i v ČR jsem jej z úst vysoce erudovaného anesteziologa slyšel), že po nasazení počítačového anesteziologického záznamu nebude anesteziolog na sále dělat nic.


   Protože moji představu o online reportáži výrazně nabourává nepřítomnost Wi-Fi v mém hotelu DoubleTree, mířím v přestávce pro notebook. Řidič Dean Wilkins, bratranec Louise Armstronga, po kterém je pojmenováno i místní letiště, zanotoval na celý autobus přes repro soustavu hodnou megakoncertů píseň z muzikálu Hallo Dolly. Vykouzlil tak úsměv na rtu i u japonských kolegů, kteří dokonce po dobu produkce přestali fotit. V Riverwalk, chrámu konzumu, potkávám svého prvního českého kolegu v historii ASA kongresů. Na oslavu si dávám vynikající Taco Salad se spoustou papiček Jalapeňo a sleduji ruch na líně se převalující řece Mississippi.


14:10-15:00 Barbara M. Scavone – Coagulopathy and Postpartum Hemorrhage
  

  Po krátkém představení složek koagulační kaskády je zdůrazněn fyziologický prokoagulační stav těhotenství a možné problémy v jednotlivých jeho fázích. Autorka neopomene zdůraznit roli Novoseven v dávce obvyklé pro USA, tedy 90mcg/kg, a až zdesetinásobení nákladů na pacientku po jeho užití. Celkově tato lekce nepřevyšuje ničím porodnickou sekci na letošním ČSARIM kongresu.
  

  Večer překazí mé plány na prohlídku French Quarter, historické čtvrti New Orleans, jetlag jako víno a já se překvapěně probouzím kolem půlnoci. Z vedlejšího pokoje se na celý hotel rozléhá docela pěkná hudba s již méně muzikálními rapovými vložkami obyvatele pokoje.

Odkaz hurikánu Katrina je stále živý (Katrina Memorial, v pozadí Ernest Morial Conventional Center)


18.10.2009


Ranní vstávání si zpříjemňuji šálkem vlastnoručně překapané kávy Wolfgang Puck. Na chodbě potkávám rapera od vedle a společně sjíždíme do Lobby hotelu.

9:10-10:00 Joy L. Hawkins – Anestetic Management of the Preeclamptic Patient
 

  Preeklampsie a eklampsie je stále 3. nejčastější příčina mateřské mortality v USA těsně za embolickými příhodami a krvácením. Z méně známých rizikových faktorů preeklampsie zmiňuje užívání bariérové kontracepce a darování vajíčka či sperma jedním z partnerů. Ačkoli studie v Am. J. Obst. Gynecol. Nehovoří jasně, doporučuje Joy rutinní užívání Dexametasonu 10mg po 12 hodinách v preeklaptických stavech. Překvapení vyvolalo kategorické tvrzení, že eklamptický záchvat není indikací k císařskému řezu a dokazuje na souboru pacientek s prodělaným eklamptickým záchvatem, že více než 80% nakonec rodilo per vias naturales bez zvýšené morbidity plodu i matky. Na závěr ukazuje netradiční užití LMA Pro Seal při císařském řezu, která byla použita po evakuaci 300ml tekutiny ze žaludku jak k anestézii, tak k 8 hod. následné ventilaci na ICU.


  

  Přestávku vyplňuji prohlížením posterové sekce. Mnoho prací je věnováno Sugamadexu na mnoho způsobů. Jedna ze studií potvrzuje, že žádná molekula nemůže zvrátit zachycení molekuly rokuronia či vekuronia a způsobit tak remyorelaxaci. Velmi zajímavé jsou práce týkající se racionalizace přenosů informací v rámci ICU a dále užití VoIP protokolů v telemedicíně. Poster Kmberly Gratenstein vyvrací racionalitu kombinace krátkodobě a dlouhodobě učinkujícího lokálního anestetika v regionální blokádě.

12:30 Exhibition Opening

  Dlouho očekávané otevření firemních prezentací nastalo. Conventional Center se náhle vylidňuje a většinu účastníků naleznete právě zde. Mnoho stánků a vysavovaných objektů již znám z loňska a některé již zdobí naše pracoviště. Proto se pokusím v dalších vstupech odpovědět na otázku, co je nového. Letos vystavuje 320 firem.

14:10-15:00 Lawrence C. Tsen – Anesthesia for Cesarean Delivery

  Víceprezident SOAP zahájil historií císařského řezu a zmínil rozdíl v četnosti mezi vyspělým a rozvojovým světem. V USA nyní dosahuje 40%. Zdůraznil problém Difficult Airways v těhotenství na studii Kodaliho z roku 2008 a podotkl, že přes pokroky v zajištění dýhacích cest je stále regionální anestézie 1,7x bezpečnější (Chestnut). Na druhou stranu se stala 10x bezpečnější za poslední desítky let. Za hlavní rizika selhání regionální blokády označil nedostatečnou konzultaci rodičky a přípravu. Četnost selhání spinální anestézie udává 0,5-4%, epidurální 4-13%. Na příkladech dokumentuje možnost regionální blokády i v případech selání prvního bloku. Při selhání epidurální blokády doporučuje spinální s redukovanou dávkou, u selhání spinální anestézie doporučuje i u emergentního císařského řezu opakovat spinální anestézii event. i s katétrem. Dále shrnuje pro a proti užívaných adjuvans. Na závěr přestavuje optimální koktail do spinálu i do epidurálu z kuchyně mistra Tsena. Tleskám.

  Dále již probíhá Welcome Drink, ze kterého mizím vstříc obřímu Audubon Aquarium of the Americas ležícím přímo na břehu Mississippi. Je plné žraloků, želv, tučňáků, piraní a aligátorů v mnoha expozicích či spíše akváriích rozmístěných ve dvou patrech. Zejména lokální expozice s aligátorem bílým, který je genovou mutací a má modré oči, bere dech.

  Ve výhodném balíčku jsem zakoupil i vstupenku do místního IMAX kina, kde mě čeká představení Hurricanne on the Bayou, který na reálném příběhu dokumentuje ničivost hurikánu Katrina. Zároveň upozorňuje, že rozloha místních Wetlands se od roku 1930 zmenšila několikanásobně a způsobila, že jejich nárazníková funkce je nyní mizivá. Jednou z příčin je regulace řeky Mississippi, která se tak pravidelně nerozvodňuje a nepřináší životodárnou půdu do Wetlands a dále vznik kanálů ve Wetlands, kterými se slaná voda dostává do míst, kde nikdy nebyla a tudíž zmírá množství trav a stromů. Ekologické poselství dechberoucího filmu je zřejmé. Povzbuzen viděným zakupuji vstupenku na plavbu bažinami na lodi s plochým dnem. Reklamní leták hovoří o aligátorech na dosah, tak uvidíme.

Jackson Square alias JAX

  Zmožen dnem jsem se rozhodl zrelaxovat ve vyhřívaném bazénu ve 4. patře hotelu. Proč přes poměrně slunečné počasí je bazén i jeho okolí prázdný jsem bohužel pochopil až s nohama na dně. V úleku nad vodou o teplotě 12 stupňů Celsia jsem se rozhodl, že jsem přece otužilec a nenechám se drobným nedostatkem odradit. Po šesti bazénech mě hrdinství přešlo a za pobaveného přihlížení náhle se objevivších zevlounů jsem skočil do sprchy. Doopravdy mě ale rozehřálo Super Burrito s mnoha výše zmíněnými papričkami.

19.10.2009

  Dnes vstávám do rozbřesku a kolem šesté se plížím kolem Harrah’s Casino, kde nejenže ještě hrají, ale už i hrají. S úsměvem míjím plakáty, že hraní je nemoc a uvedené číslo si nezapisuji. Krátkou procházkou k řece se dostávám k hotelu Hilton Riverside, kde v Ballroom A probíhá Breakfast Panel Society of Obstetric Anesthesia and Perinatology. Zdařilá Burrita se šunkou a vejci zapíjím litry kávy a těším se, až můj oblíbený víceprezident doktor Tsen zahájí tuto sekci. Témata i přednášející vypadají lákavě.

7:00-8:15
 

  Po úvodním slovu dr. Tsena se ujímá mikrofonu Scott Segal a rozvíjí na příkladu bojových letounů US Air Force svoji přednášku, kde jasně dokladuje nutnost vzniku jasných protokolů a týmové spolupráce s jasně definovanými kompetencemi. Dává do pléna otázku, zda nechuť k tvorbě a zejména k dodržování Check listů nepramení tak trochu ze skutečnosti, že v medicíně většinou nejde o život vlastní, ale cizí, zatímco piloti si dodržováním protokolů chrání život svůj a posádky.


  Následně se ujímá slova Ruth Landau z nám blízké Ženevy a dokladuje vyspělost Evropy stran přístupu k peripartálnímu krvácení. Zejména důraz na používání Cell Saveru a stanovení základního hemostatického baličku (v Ženeve sestává z 6x EBR, 4-6x ČZP a 1x trombokoncentrát), který má být vždy dostupný vyvolává u přítomných amerických kolegů nevěřícné povzdechy.


  Posledním přednášejícím v sekci je Moeen Panni, který rozpracoval koncept Rapid Response Teamu (RRT). Na rozdíl od nám známého Medical Emergecy Teamu (MET) jej vede kvalifikovaná sestra a je velmi úzce spjat se spoluprácí samotného pacienta a jeho rodiny. Za rok činnosti zaznamenali jen jeden neurgentní telefonát a přes 160 výzev v jacksonsvillské nemocnici. Je pravdou, že kritéria k volání jsou totožná s kritérii aktivace MET týmu a doplněná o dvě pacientsko-rodinná. 1. "Volej vždy, když bys volal 911." 2. " Volej vždy, když máš pocit, že se děje něco nestandardního."

9:20-10:10 David H. Chestnut – Problems in Obstetric Anesthesia: Blood Pressure, Blood Loss, and Blood Patch

  Co říci o dr. Chestnutovi, aby to u příznivců porodní anestézie nebylo nošením dříví do lesa? Jeho monografie se jistě vyjímá ve většině anesteziologických knihoven. Nyní mám tu možnost vyslechnout naživo jeho přednášku. Sál je přeplněný, což dává tušit zajímavou podívanou. Je zřejmé, že problémy, které označuje, známe a řešíme každodenně také. Z vasopresorů favorizuje phenylefrin před ephedrinem pro menší výskyt nausey u rodičky a lepší parametry ABR u novorozence. Zajímavé je, že u těžkých preeklampsií je 6x nižší výskyt hypotenze u spinální anestézie než u zdravých rodiček (Aya 1997). Případná hypotenze je hlubší (medián MAP 10mmHg) u pacientek se subarachnoidální anestézií oproti epidurální. Preferuje proto pomalé navyšování epidurální anestézie do potřebné výše před bolusovým podáním. Další problematikou jsou vaginální porody po proběhlém císařském řezu (VBAC), kde v USA i přes vytvořený standard z 17 898 VBAC porodů skončilo 15 801 císařským řezem a 124 z nich dokonce pro rupturu dělohy. Embolii plodovou vodou považuje v suladu se SOAP newsletter spíše za anafylaktickou reakci. Rezervovaně se staví k použití Cell Saveru, opět v souladu s ASA doporučením, který vyhrazuje k použití v situacích nedostupnosti allogenní krve event. jejímu odmítání pacientkou. Varuje před podceněním postpunkčních bolestí při nefunkčnosti krevní zátky, kdy doporučuje MRI k event. rozpoznání trombózy splavů.

Jean Lafitte Swamp and Bayou Tour
   Být v New Orleans a nenavštívit bažiny, cajunské vesnice a aligátory? Nesmysl. Nasedám proto v pozdním odpoledni na autobus směr Swamp and Bayou a vyjíždím vstříc dobrodružství. Hodinu cesty od centra New Orleans zabočujeme na prašnou silničku a obklopuje náš zelené nekonečno prosycené vlhkostí a pachem stojaté vody. Ujímá se nás Joeye, kapitán loďky Swamp Queen, a zahrnuje salvou vět, která neustává po celou cestu. Ačkoli je v New Orleans příjemných 22 st. C, v bažinách je chladno, zejména když loďka nabere rychlost. Snažím se zahřát salvou snímků a bedlivým vyhlížením svého prvního aligátora. A hle…

  ne to je želva, ale i tak si zasluhuje několik políček na mé SD kartě. Pomalu nás zmáhá monotonní zeleň, brumlání motoru a nekonečné povídání o dědečkovi kapitána. Vstupujeme na území aligátorů.

  V tom se u břehu něco zavlní ...

… a už je v mém hledáčku aligátor. Pomalu, mučivě pomalu, se šine po stojatých vodách kanálu a nějací turisté ho naprosto nemohou rozhodit. On je tu přece doma. Ta chvíle je snad nekonečná, ale přesto ji rázně přidáním plynu utne sám kapitán Joeye a vyrážíme vstříc dalším zákoutím a odbočkám nekonečných mokřadů. Je nám vysvělteno, že po Bayou lze, na rozdíl od Swamp, po kterých plujeme, i chodit a právě usychání jejich trav je příčinou menší nárazníkové funkce mokřadů.

  V tom se v zátočině vynořuje jedna z chat, která unikla řádění hurikánu Katrina v roce 2005 a která dává tušit začátku další rozsáhlejší aglomerace na typických kůlech. Aligátoři se pomalu stávají neustálou součástí naší přitomnosti. Desítky různě velkých jedinců loďku obeplouvají nebo se jen tak vyhřívají na slunci. K všeobecnému zděšení jednoho vytahuje sám Joeye na palubu a nechává jej kolovat náručemi přihlížejících. Překonávám obavy a chápu se jej také. Plni zážitků se pomalu vracíme nekonečnými mokřady a díky zapadajícímu slunci se také po vzoru aligátorů vyhříváme.

Procházka po French Quarter


Také si myslíte, že americké město nemůže mít atmosféru? Já se hluboce mýlil. Vše do teď viděno je rázem vstupem do French Quarter zapomenuto. Procházím se umělecky laděnou Rue Toulouse, nábožně hledím na monumentální St. Louis Cathedral na Jackson Square, nahlížím do tiché a špinavé Exchange Alley, abych byl vzápětí pohlcen lascivně obscénní bujarostí Bourbon Street, kterou vystřídá pompézní Royal Street se spoustou starožitnictví. Představte si pařížské uličky v Marais a v okolí Montmartru a jste doma. Nalákán se nořím hlouběji a hlouběji do atmosféry těchto míst a dostávám se na French Market, místní tržnici se vším lokálním včetně sýrů, koření a typických pralinek. Vše doplňuje do dokonale namíchaného koktejlu všudypřítomný jazz. Podléhám magické atmosféře a usedám ve slavném Market Café, kde se právě chápe jazzový band svých nástrojům. Objednávám si místní JAX Beer, typickou polévku Gumbo a neméně typickou Jambalayu. Nechávám se unášet známými i méně známými jazzovými skladbami a nostalgicky vzpomínám na studia, kdy nás ovlivňoval hradecký Jazz Goes to Town a kdy přímo na mém pokoji defilovali v reprodukci mého spolubydlícího taková esa jako Chuck Berry, Louis Armstrong a další. V dálce zaznívají lodní sirény parníku Natchez nebo snad Creole Queen? Záleží na tom? Polévka Gumbo je příjemně kořeněná, hutné konzistence a dává tušit, že Jambalaya bude také skvělá. Toto typické cajunské jídlo konzistencí připomínající naše rizoto od prvních soust dává jasně najevo, že podoba je čistě náhodná. Rýže s kuřecím masem a dvěma druhy vynikajících klobásek hojně okořeněných pálivým cajunským kořením je prostě skvělá. Polotmavé pivo JAX mírně nasládlé kořeněné chuti tento koncert jen doplňuje. Jako dezert jsem si nechal doporučit Corn Bread Pudding plný hrozinek zalitých hustou čokoládovou polevou. S jemným úsměvem, u nás známým pod přídomkem přiblblý, na rtu tančím do tmy francouzské čtvrti.

20.10.2009
8:00-8:50 Cynthia A. Wong – Neuraxial Labor Analgesia and Pregnancy Outcome: Fact and Fiction
 

  Další ikonou americké porodní anestézie je dozajista Cynthia. Sympaticky vyhlížející dáma rozpoutává hned na úvod záměrně kontroverzně postavenými otázkami hotovou smršť informací. Je rozdíl v incidenci S.C. u epidurální a systémové analgezie? Není. Je rozdíl mezi počtem instrumentálních porodů u systémové a epidurální analgezie? Je, ale záleží na koncentraci lokálního anestetika. I na další otázky odpovídá s jistotou podpořenou mnoha studiemi v impactovaných časopisech a jejich následnými meta-analýzami.

  Přestávku kromě přijetí několika e-mailů vracejících mě do reality českých dní vyplňuji slibovanou hlubší prohlídkou firemních prezentací. Zanořuji se tedy mezi zmiňovaných 320 stánků, nechávám se unášet proudícími davy a občas zavesluji k některému z nich. Zajímavostí je, že počet stánků nabízejících práci anesteziologům se letos ztrojnásobil. Zdá se, že anesteziologů v USA je nedostatek, jak je tomu u nás? U stánku GE mně představují novinky v monitoraci a přístrojové technice. Snaží se oslnit spojením anesteziologického přístroje, PACS a klinické dokumentace. Naproti stojící Masimo se skvělým neinvazivním Hb metrem láká přítomné na absolutní kombatibiltu monitorovacích systémů s jejich Rainbow systémem, což dokladují stěnou hodnou Matterhornu vyplněnou monitory všech typů a značek. U Abbottu si postěžovali na množství generik na trhu a byli překvapeni absencí limitu 2l/min flow u Sevofluranu v ČR . Verathon uvedl několik drobných vylepšení Glidescope. Olympus překvapuje svými vylepšenými videoflexibilními bronchoskopy a novou řadou videolaryngoskopů. Mnou favorizovaný Karl Storz neusnul na vavřínech a uvedl skvělou videolaryngoskopickou věž, která obsahuje i novorozenecké lžíce, které tak chyběly na C-MACu, a propojení na C-MAC, Bonfils a i Olympus bronchoskopy. Komplexní řadu i velmi dlouhých stiulačních a epidurálních jehel představilo několik firem, jejich dostupnost v Evropě však pokulhává. Z nabídky nakladatelství Cambridge University Press vybírám několik titulů pro knihovničku AKUTNE.CZ. Nellcor zaujal novým OxiMax Max-Fast čidlem, které je určeno ke snímání ze supraorbitální krajiny, která se vyznačuje stálejší teplotou než akrální části těla. Cumberland představuje Caldolor, tedy injekční Ibuprofen. Man a Machine představuje řadu super odolných klávesnic, vhodných na sál, které jsou již součástí nových Draeger přístrojů.Mercury Medical přichází s řadou intubačních Air-Q laryngeálních masek všech velikostí, jejichž vzorky jsem i obdržel. ARC medical otázka na dostupnost IntubaidFLEX, jehož výhoda je možnost připojení na jakýkoli obrazový výstup, v Evropě opět zaskočila. AES přináší laryngeální masku s indikátorem nafouknutí manžety. Sentec předvádí inovovanou verzi neinvazivního měření CO2, které jsme měli možnost vyzkoušet před dvěma lety. Na stánku SOAP zvala na kongres v příštím roce Cynthia Wong, se kterou jsme probrali některé výhledy v porodní anestézii/analgezii.

12:30-2:00 David J. Wlody: Optimizing Postcesarean Care
 

  Obědový panel, spojení příjemného s užitečným, to vše jsem si sliboval od Luncheon Panel Davida Wlodyho. Minimálně první přednáška o tromboprofylaxi v peripartálním období ničím nepřekvapuje. To Richard Wisler z Rochesteru, to je jiná káva. Představil DepoDur, morphine v lipidových částicích s prodlouženým uvolňováním, jehož účinek v dávce 10mg epidurálně zajišťuje analgetický účinek na více než 48 hodin bez zvýšeného výskytu nežádoucích účinků. Bohužel jeho cena je závratná a 150x vyšší náklady oproti ekvipotentnímu purifikovanému Morphine jsou nezanedbatelné. Na několka příkladech staví do reálnějších obrysů přehnaná očekávání TAP (transversus abdominis plane) bloku. Potvrzuje výhodu preemptivního podání Ketaminu v dávce 0,15 mg/kg a staví se proti podání v průběhu operace, kdy z některých studií vychází mírně menší bolest 14 dní po S.C.

3:20-4:10 B. Scott Segal: Anesthetic Effects on the Fetus and Newborn


   Na závěr mých výukových lekcí jsem si vybral výborně. Scott Segal z harvardské univerzity již prokázal, že je výboným řečníkem se skvělými znalostmi. I tentokráte klade otázky, na které v průběhu odpovídá. Po loňských zprávách v americkm tisku o škodlivosti anestézie na vývoj mozku jsem byl zvědav, jak se vyrovná s nastolenými otázkami. Nutno říct, že se ctí. Je celková anestézie v průběhu těhotenství škodlivá? Na mnoha humánních studiích ne, daleko větší riziko vytvářejí například metody umělého oplodnění, zejména se zvyšujícím se počtem cyklů. Zvířecí studie prokazující škodlivost celkové anestézie byly předimenzovány jak dávkou anestetik, tak délkou expozice. Je celková anestézie v dětsví škodlivá pro vývoj behaviorálních a kognitivních funkcí? Zde je odpověď těžší a Scott se staví k podávání anestézie u dětí do 4 let z jiných než emergentních důvodů rezervovaně. V letošním Anesthesiology vyšla Wilderova práce, kde na velkém vzorku populace n>5000 bylo porovnáváno IQ u pacientů operovaných do 4 let v CA a neoperovaných. Pacienti operovaní měli ve srovnání se stejně starými neoperovanými IQ nižší o více než 1,75 SD. Rozdíl ještě prohloubilo případné opakování celkové anestézie, kdy ke srovnání rozdílu ve vývoji nedošlo ani v dospělosti. Vyvrací i škodlivost epidurálu ve vztahu k hypertermii a staví se rezervovaně k užití kortikosterodiů v této indikaci. Zprávy o snížené tvorbě mléka po epidurální analgezii vyvrací několka recentními studiemi. Opět skvěle Scotte.

21.10.2009

  Nadchází poslední den kongresu. Pln dojmů a zážitků ješte naposled vstupuji do Ernest Morial Conventional Center a mířím neomylně k hale s postery. Některé zajímavé naleznete níže.

 

 

  Blíží se bouře od severozápadu s lokálními povodněmi, vzduch je prosycen vodními parami a já vyplouvám na řeku Mississipi na parníku Natchez.

 


Zpět

Platinoví partneři

Zlatí partneři

Další partneři

Adresa:

Nadační fond AKUTNĚ.CZ
Kamenice 5
625 00 Brno
IČ: 29211719, DIČ: CZ29211719
Spisová značka: N 347
vedená u rejstříkového soudu v Brně

Kontakt:

Číslo účtu: 555 000 100/5500 (Raiffeisenbank)
Telefon: +420 728 573 580
(pracovní dny Po–Pá 15:00–17:00)
E-mail: sekretariat@akutne.cz

AKUTNĚ.CZ ISSN 1803-179X

Lidé | Spolupráce a odkazy | Sponzoři

Vytvořil Institut biostatistiky a analýz LF MU

Edukační portál AKUTNĚ.CZ je součástí vzdělávacího obsahu sítě lékařských fakult MEFANET