Pečlivě Manévruj, Soustřeď se

16. 11. 2017 ...sejdeme se na AKUTNĚ.CZ...

Vím, na jak tenký led se teď vydávám. Je to asi můj nejodvážnější fejeton. Ale někdo o tom už musí začít mluvit. Chci mluvit o problému, o němž si my muži zatím jen opatrně šeptáme po hospodách, ale přitom naše životy ovlivňuje víc, než jsme si ochotní přiznat. Ano, je to PMS. 

Klíčová slova: PMS, Tomeš, fejeton

Wikipedie mluví jasně: Premenstruační syndrom (zkratka PMS) je souhrn fyzických, psychologických a emocionálních symptomů týkajících se ženského menstruačního cyklu. Dospělé ženy mohou zažívat symptomy, které jim „značným způsobem znepříjemňují některé aspekty života.“ Tyto symptomy jsou předvídatelné a objevují se pravidelně během dvou týdnů před menstruací.

Dva týdny! No teda! Upozorňuju na to, že po těch dvou týdnech, většinou přichází ještě jeden, který je taky poměrně problematický. Takže pokud jste dávali ve škole v prvouce pozor, vyjde vám, že zbývá z měsíce jeden týden, kdy jsou ženy jakžtakž v pohodě. A to většinou na týden někam odjedou s kámoškama.

Já si menstruační cyklus své ženy značím do kalendáře pečlivěji než ona sama. Protože má na můj život často větší dopad než na její. Těch pár dní předtím mám v diáři proškrtnuté a napsáno u nich NIC NEŘEŠ! VEČER NĚKAM JDI! IDEÁLNĚ ÚPLNĚ ODJEĎ! Samozřejmě jako naschvál tam mám ve stejný den u toho menším písmem zároveň napsáno Dětská oslavička nebo Příjezd tchýně.

Jak poznáte, že čelíte PMS? Podle Wikipedie má ty tyto příznaky:

  • úzkost, přecitlivělost a návaly pláče
  • lehká deprese,  psychické vypětí
  • podrážděnost, zlost a vztek
  • nesoustředěnost, únava
  • tlak v podbřišku a křeče
  • změna sexuální touhy

A to jsou jen příznaky PMS ženy, které se projevují u muže. U ženy jsou ještě mnohem horší.

PMS. Přemýšleli jste někdy, co ta zkratka vlastně znamená ve skutečnosti? Pokud můžu soudit tak z hlediska mé ženy to zřejmě znamená Prostě Mě Sereš. Pro mě to zase znamená Přilítá Mezikontinentální Střela. Naštěstí jsem chodil do Pionýra, takže vím, co dělat, když dojde ke kritické situaci v přírodě. Když má žena PMS, doporučuju proto použít Pět T. Ticho, teplo, tekutiny, tišení bolesti a transport. Ten transport ideálně do Ikei nebo na nějaký welnesík.

Ale on už jistý návod pro muže, co v tomto kritickém období dělat, je opět obsažený v té zkratce.

PMS - Předně minimalizuj sarkasmus
PMS - Používej málo slov
PMS - Pečlivě manévruj, soustřeď se
PMS - Přitakávej, maximalizuj souhlas

Co máme dělat my muži je jasné (raději nic), ale co ženy? Abych nebyl jen hloupý muž, co se posmívá něčemu, o čem vůbec nic neví, tak jsem zagooglil, co s tím. A narazil na rozsáhlé diskuze na serverech jako e-mimino, e-rodina a e-hysterka týkající se PMS. Fakt stojí za to. Jsou plné nedokončených vět i slov, slov, která neexistují, hemží se to otazníky a vykřičníky a kvantita smajlíků a mračouníků je oproti normálu zvýšená asi o 150%. Jsou to diskuze dlouhé a rozvětvené a často končí konkrétním návodem  jak s PMS zatočit. Pročetl jsem to. Opravdu podrobně. Píší tam ženy opravdu různé a každá používá na PMS něco jiného. Ale upřímně, pokud můžu soudit z těch diskuzí, nic z toho nefunguje.


Komentáře, diskuse

Nové téma | rozbalit vše | sbalit vše


Zpět

Platinoví partneři

Zlatí partneři

Další partneři

Adresa:

Nadační fond AKUTNĚ.CZ
Kamenice 5
625 00 Brno
IČ: 29211719, DIČ: CZ29211719
Spisová značka: N 347
vedená u rejstříkového soudu v Brně

Kontakt:

Číslo účtu: 555 000 100/5500 (Raiffeisenbank)
Telefon: +420 728 573 580
(pracovní dny Po–Pá 15:00–17:00)
E-mail: sekretariat@akutne.cz

Nastavení cookies

AKUTNĚ.CZ ISSN 1803-179X

Lidé | Spolupráce a odkazy | Sponzoři

Vytvořil Institut biostatistiky a analýz LF MU

Edukační portál AKUTNĚ.CZ je součástí vzdělávacího obsahu sítě lékařských fakult MEFANET