Reportáž z Rallye Rejvíz 2018

Reportáž z Rallye Rejvíz 2018

31. 5. 2018 Tereza Novotná, Tereza Musilová

Koncem května se již tradičně v srdci Jeseníků v Koutech nad Desnou konala Rallye Rejvíz, kam se sjíždí příznivci urgentní medicíny z celého světa. Ani na letošním ročníku nechyběly týmy studentů podpořených Nadačním fondem AKUTNĚ.CZ.

Klíčová slova: Rallye Rejvíz, reportáž

Hlášení k našemu prvnímu výjezdu zní: “Pád turistů z ferraty při sesuvu svahu, hlášeno horskou službou, další informace nejsou k dispozici.” Po příchodu na místo zjišťujeme prvotní informace od horské služby a povoláváme na místo nehody vrtulník. Na místě jsou dva zranění turisté. V rámci jejich ošetření se musíme vypořádat například s tenzním pneumotoraxem, v méně přístupném terénu nasadit krční límce, zajišťovat intraoseální vstup a léčit hypotermii. Tak pro nás začal letošní ročník Rallye Rejvíz, odborné soutěže pro
posádky zdravotnických záchranných služeb z celého světa.

Ještě před samotnou soutěží, během středečního odpoledne, čekala na 11 medických posádek z České a Slovenské republiky série přednášek a workshopů na nejrůznější témata z urgentní medicíny. Doc. Dobiáš, hlavní rozhodčí medické kategorie, zdůraznil dodržování algoritmu ABCDE při přístupu k pacientovi. Na workshopech jsme měli možnost vyzkoušet si práci s krčním límcem, pánevním pásem nebo scoop rámem. Úderem středeční 17. hodiny začala námi očekávaná soutěž studentských posádek - MUC. RR. Komunikaci a spolupráci s Policií ČR si týmy vyzkoušely u dopravní nehody, penetrujícího poranění břicha šroubovákem v rušivém prostředí kina nebo zástavy oběhu po požití drog na zahradní párty s útočníkem. Mezi dalšími výzvami byla otrava CO s větším počtem postižených a kompletní interní vyšetření s anamnézou bolestí břicha u 45-leté pacientky. Psychicky náročnou situací byl úkol Miško. Posádky byly volané k resuscitaci
novorozence po domácím porodu, kdy úkolem bylo zjistit vrozenou vadu neslučitelnou se životem, resuscitaci dítěte ukončit a postarat se o zdrcené rodiče. Další výzvou bylo bezvědomí muže po pádu z kola, kdy jsme měli zjistit, že příčinou pádu a bezvědomí byla hypoglykémie. Tímto stanovištěm chtěli organizátoři upozornit na fakt, že na první pohled úrazová etiologie bezvědomí může mít i primárně interní příčinu, a proto není radno podceňovat již zmíněný algoritmus ABCDE. Zapotili jsme se také u resuscitace, kdy jsme neměli k dispozici zhola nic, pouze své ruce a hlavu, a záchranka přijela až za dlouhých 12 minut. Hlavní soutěže, která probíhala v pátek, se účastnilo 77 týmů z různých koutů nejen Česka a Slovenska, ale celého světa. K výčtu zemí patřily týmy Kanady, Japonska, Velké Británie, Kypru a mnoha dalších. Jako rozhodčí a figuranti jsme měli možnost pozorovat práci profesionálních záchranářů a tak se lecčemu přiučit. Vyhlášení výsledků tentokrát proběhlo v Jeseníku, kde účastníci nejprve minutou ticha uctili jednoho ze zakladatelů RR, pana doktora Jiřího Staňu.

Prvenství v medické kategorii vybojoval tým z Bratislavy. V těsném závěsu byl tým podpořený Nadačním fondem AKUTNĚ.CZ ve složení Tereza Novotná, Tereza Musilová a Pavla Miřátská. Třetí místo bral tým z 2. LF UK. Neméně je třeba ocenit i projevené znalosti a nasazení dalších dvou týmů, kteří vyjeli z brněnské fakulty. Z mezinárodních posádek uspěl v kategorii záchranářů tým Kanady, v kategorii s lékařem pak tým složený ze záchranářů z Kanady a lékařek ze Slovenska. V národní soutěži vyhrál v kategorii RZP Moravskoslezský kraj s týmem z Opavy, RLP tým Donera. Freestyle opanovala FN Motol a Sosan.

Děkujeme všem zúčastněným za úžasnou atmosféru letošního ročníku Rallye Rejvíz. Ze soutěže si všichni odvážíme mnoho zážitků a hlavně zkušeností, které zúročíme nejen v našem profesním životě.

 • Byli jsme součástí organizačního týmu hlavní soutěže
  Byli jsme součástí organizačního týmu hlavní soutěže
 • Vyzkoušeli jsme si i roli figurantů
  Vyzkoušeli jsme si i roli figurantů
 • Úkol Vločka: pád turistů z ferraty
  Úkol Vločka: pád turistů z ferraty
 • Vyhlášení výsledků MUC. RR 2018
  Vyhlášení výsledků MUC. RR 2018
 • Osazenstvo z Brna
  Osazenstvo z Brna
 • 2. místo: Tereza Musilová, Tereza Novotná a Pavla Miřátská
  2. místo: Tereza Musilová, Tereza Novotná a Pavla Miřátská
 • Noční etapa hlavní soutěže
  Noční etapa hlavní soutěže
 • Spanilá jízda
  Spanilá jízda
 • Radost z druhého místa je obrovská
  Radost z druhého místa je obrovská


Zpět

Platinoví partneři

Zlatí partneři

Další partneři

Adresa:

Nadační fond AKUTNĚ.CZ
Kamenice 5
625 00 Brno
IČ: 29211719, DIČ: CZ29211719
Spisová značka: N 347
vedená u rejstříkového soudu v Brně

Kontakt:

Číslo účtu: 555 000 100/5500 (Raiffeisenbank)
Telefon: +420 728 573 580
(pracovní dny Po–Pá 15:00–17:00)
E-mail: sekretariat@akutne.cz

Nastavení cookies

AKUTNĚ.CZ ISSN 1803-179X

Lidé | Spolupráce a odkazy | Sponzoři

Vytvořil Institut biostatistiky a analýz LF MU

Edukační portál AKUTNĚ.CZ je součástí vzdělávacího obsahu sítě lékařských fakult MEFANET