6. celostátní konference Umělá plicní ventilace, Mladá Boleslav

Zima je v plném proudu, všude sněhu až hrůza – a stejně jako patří k tomuto období lyže a sněhuláci, tak k němu patří i kongresové aktivity. Už máme po "sepsi", takže to může být jen Umělá plicní ventilace v Mladé Boleslavi, tentokrát již pošesté. Přinášíme Vám reportáž z této akce.

Ivo Křikava

Cesta do Mladé Boleslavi byla klidná, provoz na dálnici minimální. Horší to bylo denní dobou. Opravdu, v pět hodin ráno nevstávám každý den. Odměnou mi bylo, že jsem docela poklidně stihl začátek úterních kurzů, které se pořádaly ve Vzdělávacím centru Na Karmeli. Moderní budova naplněná prezentační technikou posazená do historického centra poskytla prostor pro 2 úvodní kurzy a sesterskou sekci konference.

Ještě před začátkem kurzů jsem chtěl udělat několik náladových snímků z interiérů. Hned po dvou fotkách přiběhla paní z ostrahy a upozornila mě, že se nacházím v objektu firmy Škoda a že zde platí stejná pravidla jako "ve fabrice" - čili žádné fotky. Moje odpověď, že jsem nepřijel do fabriky ale na kongres ji očividně neuspokojila a tak si těch několika "tajných" fotek važte :-).

 

Oba kurzy měly limitovaný počet účastníků a byly naplněné do posledního místa (chtělo by se mi říci i přes něj, Postgraduální kurz byl takzvaně "na stojáka").

Pochopitelně jsem nemohl být na obou kurzech zároveň a tak moje volba padla na moje srdeční téma - ultrazvuk, tentokrát v srdeční (a hrudní) aplikaci :-).

Celý kurz (UZ) měl pod taktovkou doc. Martin Balík a je pěkné, když je vidět, že někdo přednáší něco, co ho opravdu baví. Stejně tak výběr ostatních lektorů byl takříkajíc vyladěný. Informačně byl kurz pěkně napěchovaný, jen v odpoledních hodinách už mi připadalo, že se tématika trochu odklání od intenzivního pojetí a dostala spíše čistě kardiologický nádech (jestli si mohu dovolit čistě vlastní názor). V některých chvílích jsem si říkal, že abych se naučil takové věci jsem už trochu starý a raději si zavolám konziliáře ;-).

Teď zase trochu vážně, na závěr kurzu byly praktické ukázky na figurantech, kde se zopakovala problematika z celého kurzu. 5 skupinek po 5 účastnících  na 5 lektorů a 5 figurantů (genderově nevyvážené, samí muži :-(, ale tak je to na těchto kurzech bohužel vždy).

 Při přebíhání ke druhému kurzu jsem zachytil pouze přednášku Dr. Bartákové o flexibilní bronchoskopii (prostě štěstí, moje druhá srdeční záležitost) a docela mě mrzelo, že jsem nestihl "up to date" přednášky o CHOPN a astmatu.

 Po skončení kurzů jsme se rozutekli do svých hotelů, někteří bohužel s nepříjemným zjištěním, že se jim poněkud navýšil rozpočet kurzu. Městská policie byla aktivní a zjevně šla najisto (naštěstí jsem uposlechl doporučení organizátorů kongresu a zaparkoval o trochu levněji na placeném parkovišti opodál).

Druhý den pokračoval již tradiční přednáškovou šňůrou v Muzeu Škoda Auto. Krásné a důstojné prostředí zaujme především pánské návštěvníky (kde jinde uvidíte pravého "Upíra z Ferratu" nebo prezidentskou limuzínu z první republiky?). To už jsem trochu odbočil, takže rychle na přednášky.

Úvodní slovo měl tradičně prim. Herold a hned za ním navázal s první plenární přednáškou prof. Černý. V Přednášce o reparaci plicních funkcí shrnul problematiku ze současného pohledu a jak si můžete všimnout ze souhrnu, v péči o naše pacienty si musíme všímat opravdu všeho.


Bohužel o další přednášku (Dr. Zvoníček, Open Lung Approach) jsem byl z velké části ochuzen, protože jsem musel jít spolu s ostatními přeparkovat auto - přivezli totiž pneumatiky (ostatně i to se dá pochopit, celý kongres byl tak trochu "pneumatický" :-). V další přednášce prim. Novák pohovořil o vzájemném vztahu největších styčných ploch našeho těla s vnějším prostředím - GIT a plic.

Blok uzavřel krajan a bývalý kolega Dr. Stibor (nyní pracuje v .at) s přednáškou o pronační poloze. Nechybělo tradiční rozdělení na respondery a non-respondery s připomenutím relativně častého využití metody na jeho pracovišti a vyzdvihnutí úlohy "bratrů a sester" při technické realizaci.


Zatímco ostatní posrkávali kávu v přestávce, nelenil jsem a rychle rozbil stan našeho portálu.

Trochu zastrčený, ale pěkný (a náš :-).

 V dalším bloku Dr. Pařízková zdůraznila vazbu VAP na intubaci, orotracheální kanylu a následnou tracheobronchitidu. Možná se časem dočkáme i změny terminologie na VAT (tracheobronchitis). Zajímavá byla také zmínka o podpůrné úloze vitamínu D. V dalších přednáškách se to jen hemžilo různými drobnými živočichy: Dr. Bartáková - mykobakteria, Dr. Rusinová - hlavně kvasinky (u imunokompromitovaných pacientů), Dr. Pelichovská - tady spíše stafylokoky (u rozpadových pneumonií), Dr. Michálek - viry a Dr. Štětka nám shrnul, co proti nim máme dělat.

 Po obědové pauze následovala sponzorovaná přednáška o novém (revolučním) způsobu neinvazivní ventilace. Jednalo se o ventilátor, který vytvářel podtlak v jakémsi krunýři připavněném na hrudník pacienta s širokým rozsahem frekvencí a možností synchronizace s dechem. Samozřejmě si ho chtěli někteří vyzkoušet v praxi a tak jste mohli ve foyer zahlédnout odfukující postavy s podivným "parazitem" na hrudníku. Vyzkoušel jsem si ho pochopitelně také a zvláště se mi líbila synchronizace, která využívá detekce i slabého proudu vzduchu nosní kanylou.

V dalším bloku pokračovala série přednášek ve kterých jsme se dozvěděli, že umělá plicní ventilace se nemusí provozovat jen v nemocnicích ale i na jiných místech, jako například před nemocnicí, za nemocnicí (doma), v letadle nebo na oběžné dráze.

 Dále již byly přednášky rozděleny do dvou paralelních sekcí - Dětský blok a Kazuistiky. Cestou do Salonku Kolowrat (Kazuistiky) jsem ještě zahlédl kolegu Dr. Kratochvíla úporně pracujícího na přednášce o úloze surfaktantu (čtvrtek). Z této sekce bych zmínil hlavně přednášku Dr. Rosického (pracuje v .se), ve které měl zajímavé ukázky, jak se dá naložit přístrojové vybavení pro ECMO (zktrátka celý mimotělní oběh) na nákladní auto nebo do letadla a převézt do jiné nemocnice. Dr. Gimunová v závěru bloku zmínila netradiční metodu boje s bakteriálními infekcemi pomocí bakteriofágů.

Tímto skončil středeční přednáškový den a všichni jsme se odebrali do svých hotelů a domovů připravit se na společenský večer. Ten proběhl důstojně v Domě kutury za hudebního doprovodu skupiny HIBAJ.

Článek v rozpracované verzi - na dokončení se tvrdě pracuje, aktualizace každý (tý)den.

 


16. 2. 2010 ... sejdeme se na AKUTNE.CZ
Umělá plicní ventilace
TEE
flexibilní bronchoskopie
ultrazvuk
Zpět