Kurz urgentní sonografie

Kurz urgentní sonografie

22. 2. 2019 ...sejdeme se v SONO AKADEMII...

SONO AKADEMIE je sdružení, které si klade za cíl začlenit ultrazvuk do přednemocniční, perioperační a intenzivní péče. Kurz urgentní sonografie zaměřený na diferenciální diagnostiku šokových stavů za pomocí POC ultrazvuku je jedním z nejoblíbenějších.

Klíčová slova: ultrazvuk, FAST, echokardiografie

MUDr. Martin Štěpán a jeho kolegové z plzeňské a hořovické nemocnice během několika hodin dokázali jedenáct zdravotníků různých odborností vtáhnout do světa ultrazvuku. Ozřejmili účastníkům základy echokardiografického zobrazení srdce, ultrazvuk plic i (E)FAST při diferenciální diagnostice šokových stavů - tedy něco, co například pro anesteziologa/intenzivistu může být denním chlebem. Po teoretickém úvodu následoval vždy praktický nácvik na figurantkách a změt šedivých skvrn zobrazená rukou frekventantů kurzu konečné začala nabývat konkrétních obrysů.

Jak tedy postupovat, pokud máte hypotenzního a dušného pacienta a v ruce ultrazvukovou sondu? Nejprve pomocí zobrazení srdce ozřejměte funkci srdce, sledujte jeho náplň a schopnost kontrakce jednotlivých oddílů. Poté se zaměřte na intravazální objem při detekci dolní duté žíly. Dále je na pořadu vyšetřování možná plicní patologie. Vidíte sliding plíce? A nebo B linie či konsolidaci tkáně? A nakonec proveďte FAST a sledujte přítomnost tekutiny intraperitoneálně. To vše vám stačí k rychlé diferenciální diagnostice šokového stavu a navede vás k terapii. Použití ultrazvuku při KPR má také svoje opodstatnění a dokáže vám pomoci k rychlému stanovení příčiny zástavy anebo k vyloučení těch reverzibilních. Ultrazvuk je tedy významným pomocníkem v rukou intenzivisty/urgentisty, ovšem za vším stojí hodiny pilné práce se sondou v ruce. Nezoufejte, přihlaste se na kurz a jednoduchost a praktičnost práce s ultrazvukem vás vtáhne do hry.


Zpět