Plicní edém

00:00

  • Plicní edém
Pacient, 67 let. Už měsíc má problémy s doléčením nachlazení. V posledních 2 dnech se ale cítí výrazně hůře. Je hodně unavený a špatně se mu dýchá. Dnes se dýchání výrazně zhoršilo. Má strach o svůj život, a proto si přivolal rychlou záchrannou službu. Na které stavy musíme myslet v rámci základní diferenciálně diagnostické rozvahy:

Infarkt myokardu.

Nesprávná odpověď

I takto se může projevovat infarkt myokardu, ale je třeba myslet na všechny stavy projevující se dušností, tachypnoí, pocením, tachykardií. Nesprávná diagnóza na začátku by mohla být zavádějcící a mohla by vést k časovému prodlení před stanovením správné diagnózy.


Zpět

Exacerbace astmatu.

Nesprávná odpověď

I takto se může projevovat exacerbace astmatu, ale je třeba myslet na všechny stavy projevující se dušností, tachypnoí, pocením, tachykardií. Nesprávná diagnóza na začátku by mohla být zavádějcící a mohla by vést k časovému prodlení před stanovením správné diagnózy.


Zpět

Všechny odpovědi jsou správné.

Správná odpověď

Správně, na začátku je potřeba myslet na všechny stavy projevující se dušností, tachypnoí, pocením, tachykardií. Myslet na všechny pravděpodobné diagnózy je důležité pro následující diferenciálně diagnostickou rozvahu.


Pokračovat

Akutní srdeční selhání.

Nesprávná odpověď

I takto se může projevovat akutní srdeční selhání, ale je třeba myslet na všechny stavy projevující se dušností, tachypnoí, pocením, tachykardií. Nesprávná diagnóza na začátku by mohla být zavádějcící a mohla by vést k časovému prodlení před stanovením správné diagnózy.


Zpět

 
DF

není k dispozici

TF

není k dispozici

SpO2

není k dispozici

TK

není k dispozici

EKG

není k dispozici

Vyšetření:
Záchranáři nachází pacienta se závažnou dušností, tachypnoí, pocením, tachykardií. Z anamnézy a zprávy od lékaře, kterou pacient poskytl, zjišťují chronickou ischemickou chorobu srdeční, ejekční frakci 50 % a stabilizované astma bronchiale na inhalačních kortikoidech. Alergie popírá.

Gly

není k dispozici

ABR

není k dispozici

KO

není k dispozici

iontogram

není k dispozici