Laryngospazmus

00:00

  • Laryngospazmus
Mladý muž, 23 let, úspěšně absolvoval herniorafii a má být následně probuzen z celkové anestezie. Jaký bude postup lege artis při vyvedení pacienta z celkové anestezie a extubaci?

Při vyvedení z celkové anestezie pacienta co nejrychleji extubujeme, nezáleží na stádiu celkové anestezie.

Nesprávná odpověď

Na hloubce anestezie záleží. Riziko laryngospazmu je vyšší u mělké anestezie, neboť je zvýšená reaktivita k vyvolání laryngospazmu. Naopak riziko se snižuje v hluboké anestezii, příp. když je pacient při vědomí a dokáže spontánně ventilovat.


Zpět

Pacientovi před extubací necháme inhalovat vzduch (FiO2 – 21%), odsajeme sliny, sekrety z úst a hypopharyngu, extubujeme v jakémkoliv stádiu celkové anestezie.

Nesprávná odpověď

Před extubací musíme nechat pacienta inhalovat čistý kyslík, abychom předešli protrahované hypoxii.


Zpět

Pacientovi před extubací podáváme 100% O2, odsajeme sliny příp. jiné sekrety z úst a hypofaryngu, extubujeme v hluboké anestezii nebo při vědomí.

Správná odpověď

Čistý kyslík se podává z důvodu obávané protrahované hypoxie. Rovněž stádium celkové anestezie je rozhodující. Laryngospazmus vzniká snáze při mělké anestezii (excitační stádium anestezie), kdy jsou lehce vybavitelné laryngeální reflexy.


Pokračovat

?

Nápověda

ASA= American Society of Anesthesiology- škála posuzující riziko anestezie; APPE- appendektomie×
 
DF

12/min

TF

70/min

SpO2

98 %

TK

117/70 mmHg

EKG

není k dispozici

Vyšetření:
Předoperační anesteziologické vyšetření: ASA II., Mallampati II., CA bez komplikací, premedikace: Dormicum 7,5 mg p.o., 30 min. před výkonem.
NO: Pacient přichází k elektivní hernioraphii. OA: Stp. APPE vě věku 5 let, asthma bronchiale od 8 let - středně těžké perzistující astma. FA: Berodual d.p., Aerius 2-0-0, Symbicort turbuhaler 1-0-1, Cromobene 1-0-0, Afonilum SR 1-0-0 RA: nevýznamná AA: PNC (exantém v dětství), pyly, trávy, kočky

Gly

výsledky

ABR

není k dispozici

iontogram

výsledky