Reportáž z Rallye Rejvíz 2021

Ve dnech 29. 9. - 3. 10. 2021 se jako každý rok, letos již po čtyřiadvacáté, rozezněly majáky v Koutech nad Desnou. Mezinárodní soutěže posádek ZZS Rallye Rejvíz se zúčastnilo čtyřicet sedm týmů z šesti států.

Jako první proběhla soutěž týmů mediků, kteří se zde v roli lékařů a záchranářů museli vypořádat nejen s úkoly z každodenní praxe, ale i s extrémními situacemi jako je hromadné neštěstí a policejní zásah se střelbou na výjezdu. Všechny týmy se úkolů zhostily s nadšením a zápalem a třetí místo nakonec vybojoval tým LF MUNI ve složení Jan Suchoň, Tereza Šiprová a Anna Hejdušková. V následujících dnech proběhly soutěže profesionálních posádek v kategoriích RZP a RLP a také kategorie freestylové, kreré měly stejné úkoly, ale odlišné složení týmů než je na výjezdech obvyklé.
V těchto soutěžích se účastníci museli vypořádat s mnoha překážkami, jako byli nespolupracující pacienti, netypické případy a podobně. Spektrum úkolů se pohybovalo od srdeční zástavy přes porod v terénu, polytrauma až k hromadnému neštěstí, kterým byl výbuch a požár v restauraci. Úkoly
probíhaly po 24 hodin a v noci musely posádky kromě nástrah organizátorů překonávat také nástrahy horské přírody, jako byl mráz a vítr. Na stanovištích museli soutěžící také spolupracovat s ostatními složkami IZS a operačním střediskem. V rámci těchto úkolů také proběhla soutěž policejních týmů, kterých se zúčastnilo okolo šedesáti a tradiční soutěž dispečerů zvaná Zlaté sluchátko. Byla radost sledovat jak spolu týmy na některých pracovištích spolupracují a jak dělají vše co je v jejich silách aby pacienty zachránili. Celý čas se nesl v přátelském duchu, což podpořilo vzdělávací hodnotu akce.


V soutěži profesionálních posádek freestyle zabodoval druhý tým podpořený nadačním fondem Akutně.cz, lékaři a bývalí studenti LF MUNI Tereza Musilová, Eva Klabusayová, Pavla Miřátská a Michal Návoj, kteří se taktéž umístili na krásném třetím místě. Na závěr, po vyhlášení výsledků, se jako každým rokem uskutečnila spanilá jízda posádek přes Velké Losiny, která byla oslavou a poděkováním všem složkám IZS.


Celá akce byla úžasnou zkušeností a věřím, že si všichni odnášíme mnoho podnětů do praxe, díky kterým budeme lepšími lékaři a záchranáři.

 


5. 10. 2021 Tereza Šiprová
Rallye Rejvíz
reportáž
Zpět