BLOK I.
První přednáškový blok zahájila dr. Markéta Nowaková (Ostrava) přednáškou Management kritických stavů u dětí vycházející z doporučení EPALS. Úvodem připomněla základní anatomicko-fyziologické rozdíly dětských pacientů. Poté vysvětlila postup pro rozpoznání kriticky nemocného dítěte - dítě sledujeme pohledem (30s), hodnotíme BBB (breathing, behaviour, body color) a pokračujeme algoritmem ABCDE. Můžeme tak předcházet sekundární zástavě oběhu. Důležité je u dětí myslet na termomanagement a na to, že hypotenze je jednou z pozdních známek dekompenzovaného šoku! Na závěr paní doktorka uvedla přehled základních intervencí. V následující přednášce s názvem Rescue postupy zástavy krvácení u dětí dr. Jaššo (ZZS MSK) připomněl, že taktické rescue postupy pro zástavu krvácení mohou poškozovat pacienta a že běžně používané turnikety nejsou primárně navrženy pro dětského pacienta. Pro dětského pacienta doporučuje turniket SWAT-T. Dále zmínil možnost využití tlakového obvazu IZRAEL při selhávání turniketu. Zmínil také použití SAM junkčního turniketu a TQ nebo pressure TQ pásu. Svou přednášku zakončil slovy, že jakákoliv péče poskytnutá při AMOK je bez diskuze správná. Na rescue postupy navázala paní dr. Kubalová (ZZS JMK) se svou přednáškou o žilních vstupech u dětí. Hned na úvod zdůraznila, že neposkytnutí péče z důvodu nezajištění žilního vstupu je neakceptovatelné. Zmínila také možné problémy při zajištění žilního (i.v.) vstupu u dětských pacientů. Podstatnou část přednášky poté věnovala vstupu intraoseálnímu (i.o.).
Je indikován také po druhém, neúspěšném, pokusu zajištění i.v. vstupu. Výhodu vidí především v rychlosti zavedení a spolehlivosti. Za vhodné místo pro zavedení i.o. vstupu u dětských pacientů do 12 let považuje distální femur. Zdůraznila použití správné techniky, správné délky jehly, fixace jehly a stabilizace končetiny. Na závěr přednášky zmínila aplikace Teleflex a miniMAGIC, které nám s výběrem venózního vstupu mohou pomoci. Dalším přednášejícím byl dr. Nosál’ (Martin, Slovensko) s přednáškou Použitie flexibilnej bronchoskopie pri primárnom zásahu v zmysle odporúčaní DAS (Difficult airway society). Na úvod zmínil, že akutní respirační selhání je vůbec nejčastějším selháním dětského pacienta. Dle DAS guidelines je vhodné připravit si jak videolaryngoskop, tak flexibilní bronchoskop. Výhody flexibilní videobronchoskopie vidí především v jednoduchém použití a dobré vizuální kontrole, kterou tato metoda poskytuje. Do budoucna také vidí potenciál v použití videobronchoskopie v terénu. Následovala přednáška Využití přístroje pro nepřímou srdeční masáž a synchronizaci s defibrilátorem při KPR u pacientů od 8 let, kterou vedl dr. Kachlíř (Praha). Představil přístroj Corpulus CRP určený pro širokou řadu pacientů v přednemocniční i nemocniční péči. Jako výhody přístroje uvedl nastavení výšky ramene k hrudníku pacienta, nastavení hloubky stlačení, nastavení režimu terapie a synchronizaci s defibrilátorem. Přístroj je určen pro děti od 8 let věku, těhotné, obézní i velmi vysoké pacienty. Na závěr prvního přednáškového bloku vystoupil dr. Vajter (Praha) s přednáškou ECMO a CPR: Výzvy a pokroky v léčbě kriticky nemocných dětí. Uvedl indikace k zahájení ECMO - plicní, kardiální nebo kardiorespirační selhání. Představil specifické novorozenecké indikace k ECMO, mezi které patří kongenitální brániční hernie, syndrom aspirace mekonia (MAS) a perzistující plicní hypertenze novorozence (PPHN). Kontraindikací k ECMO u těchto pacientů může být narození před 34. týdnem, porodní váha pod 2000g, letální chromozomální aberace vč. trisomie 13 a 18, intrakraniální krvácení a další. Nejčastějším využitím ECMO u dětských pacientů je v souvislosti s kardiochirurgickými výkony. Závěrem upozornil na důležitost spolupráce s ostatními centry pro zlepšení výsledků a minimalizaci rizik.
BLOK II.
Druhý přednáškový blok zahájil dr. Pešl (Praha) přednáškou Přednemocniční hodnocení závažnosti poranění u dětí. Představil význam Pediatric Trauma Score (PTS) pro hodnocení tíže poranění na místě úrazu. Mezi hodnocené parametry PTS patří hmotnost, zajištění dýchacích cest, systolický krevní tlak, vědomí, kožní rány a zlomeniny. Možné využití do budoucna vidí v implementaci PTS do aplikace MED-TEXT pro snadnější sběr dat s následným hodnocením. Výsledkem hodnocení by mělo být stanovení hraniční hodnoty PTS umožňující jasnou volbu mezi nízkoprahovým a vysokoprahovým příjmem. Následovala přednáška Patologické zlomeniny u dětských pacientů, ve které dr. Kopáček (Ostrava) představil 3 kazuistiky dětských pacientů s patologickou frakturou v terénu juvenilní kostní cysty. Ukázal úspěšné operační řešení pomocí nitrodřeňových hřebů.
Třetí přednáškou Silvestrovský přímý zásah navázala dr. Slívová (Ostrava). V úvodu nás uvedla do problematiky klasifikace zábavní pyrotechniky a bezpečnosti jednotlivých kategorií. Problém s označením bezpečnostních kategorií nachází především u zboží z dovozu. Ukázala kazuistiky dětských pacientů s poraněním ruky způsobeným zábavní pyrotechnikou. Dále představila jednu kazuistiku výbuchu petardy v obličeji, u které zdůraznila následky ztráty prostorového vidění pro dětského pacienta, a to zejména omezení při výběru povolání. V následující přednášce Drtivé poranění ruky opět vystoupil dr Kopáček (Ostrava). V úvodu zdůraznil potřebu intervenční psychoterapie u dětských pacientů i jejich rodičů při závažných poraněních. Dále nás uvedl do kazuistiky dětského pacienta se ztrátovým poraněním ruky na dominantní končetině a představil provedené operační řešení. Následnou rehabilitací tohoto pacienta nás provedly M. Korduliaková a M. Zádrapová (Ostrava) v přednášce Komplexní rehabilitační péče po ztrátovém poranění dětské ruky. Představily vyšetření, cíle i intervence fyzioterapeutů a ergoterapeutů u tohoto pacienta. Pacient je téměř rok od poranění plně soběstačný a schopen úchopu v postižené ruce.
ROZHOVOR S LINDOU TEKELIOVOU O NADACI: NEZÁVODÍM POMÁHÁM
Přednáškový maraton příjemně doplnilo vystoupení ultraběžkyně Lindy Tekeliové, účastnice běžeckých projektů v rámci NF Pomáháme pohybem, která běhy na dlouhé vzdálenosti, řádově stovky kilometrů na závod, pomáhá vybrat peníze potřebné pro péči o dětské pacienty. V září 2025 poběží závod pro Centrum dětské traumatologie FN Ostrava.
BLOK III
Třetí přednáškový blok zahájil dr. Divák (Ostrava) s tématem Dětské ARDS + základy protektivní UPV. Na úvod popsal Otisovu rovnici a zdůraznil individualizaci nastavení ventilačních parametrů UPV. Dále zmiňoval recruitment manévry, energotraumata a VILI (ventilation induced lung injury) v dětské populaci. Shrnul také výhody NIV vs. UPV a uvedl indikace pro její využití. Ve druhé přednášce opět vystoupil dr. Nosál’ (Martin, Slovensko) s kazuistikou Aspirácia potravy s fatálnym dôsledkom. Představil dramatický průběh událostí po aspiraci potravy dětským pacientem včetně provedených intervencí a závěrečného konstatování mozkové smrti. Za možné řešení minimalizace podobně fatálních případů považuje vybavení vozů ZZS přenosným UZ a flexibilním bronchoskopem. Další kazuistiku s názvem Jak málo stačí přednesla dr. Ječmínková (Ostrava). V kazuistice přiblížila tragický případ, ve kterém se, podobně jako v předchozí přednášce, dítě začalo dusit kouskem jídla a přes veškerou snahu záchranářů i lékařů nakonec nepřežilo. Paní doktorka připomněla guidelines pro obstrukci DC a to jak ALS, tak BLS.
Uvedeny byly i rizikové faktory, mimo jiné také nedostatečná supervize pečujících (½ událostí v přítomnosti dospělých). Jako možné řešení vidí zvýšení povědomosti populace stran rizika obstrukce DC a asfyxie, jako i předvídatelnost rizikových situací, četnější edukační programy či praktický nácvik první pomoci v případě aspirace. Třetí blok zakončil dr. Švec (Ostrava) přednáškou Dítě jako dárce orgánů. Úvodem představil transplantační centra v ČR a definoval specifika pro dětského dárce. Nejčastějšími dárci jsou děti po traumatech a stavech způsobující asfyxii a tonutí. U nezletilého je pro dárcovství orgánů vždy nezbytný souhlas zákonného zástupce. Vždy je nutné informovat oba rodiče, případně minimálně vynaložit dostatečné úsilí druhého rodiče informovat. U dětských dárců jsou dále nutná specifická povinná laboratorní a klinická vyšetření (24h od poslední dávky analgosedace). Pro děti je typický přenos ledviny en-bloc (od 9 měs mohou být transplantovány dospělým). V přednášce byla zmíněna také mezinárodní výměna FOEDUS, kazuistika z předchozí přednášky a další.
BLOK IV.
Závěrečný blok přednášek otevřel dr. Humpl (Ostrava) přednáškou První psychická pomoc - přínos pro blízké pacienta a zdravotníky, ve které představil Systém psychosociální intervenční služby (SPIS). SPIS poskytuje profesionální a dostupnou kolegiální podporu zdravotníkům za dodržení mlčenlivosti, a to i přes telefon na Lince kolegiální podpory pro pracovníky ve zdravotnictví. Dále nabízí služby zdravotnických interventů, kteří zajišťují první psychickou pomoc rodinám pacientů. Závěrem přednášky uvedl zajímavou kazuistiku, na kterou plynule navázala krajská koordinátorka SPIS Z. Adamovská (Ostrava) v přednášce Polytrauma z pohledu interventa - kazuistiky. Na této recentní kazuistice ukázala práci interventa, který provádí rodinu velmi náročnou životní situací a pomáhá jí zpracovat akutní stresovou reakci. Slovy přednášející: „Pokud máte k dispozici interventa, použijte ho! Vy můžete dál pracovat a my se můžeme věnovat rodinám.” Do problematiky toxikologie nás uvedla dr. Gebauerová (Ostrava) přednáškou Toxikologická vyšetření u dětí a mladistvých, ve které představila fungování toxikologické laboratoře. U pediatrických pacientů dokáže laboratoř provést stanovení ze vzorků krve či moči již při objemu vzorku 0,5 ml.
Díky využití tzv. záchytových metod u vzorků moči se totiž může proces stanovení toxinu v těle pacienta výrazně urychlit. Ve druhé části přednášky se zaměřila na nové psychoaktivní látky. Jejich riziko vidí především v dostupnosti, legálnosti a atraktivní podobě takových látek, často cílených na dospívající. Na závěr představila novelu zákona o návykových látkách, která vejde v platnost od 1. 1. 2025 a která bude prodej nových psychoaktivních látek regulovat. V toxikologickém tématu pokračovali dr. Ducháčková a dr. Legerský (Ostrava) přednáškou Léčba intoxikací u dětí. Připomněli nejčastější příčiny intoxikací různých věkových skupin - u batolat náhoda, u dospívajících úmyslná intoxikace při experimentování či suicidálních pokusech. Představili podrobný doporučený postup intervence u intoxikace dětského pacienta, přičemž se blíže zaměřili na mimotělní eliminační metody, vhodné zejména pro odstranění toxinů o malé molekulové hmotnosti. Tato metoda navíc umožňuje srovnání vnitřního prostředí těla. Zmínili také lipidovou terapii, která je vhodná u kardiotoxicky působících látek, jako jsou např. betablokátory. Na závěr představili problematiku pandemie COVID-19 a intoxikace dětí. V období po pandemii zaznamenali u dětí nárůst užívání návykových látek, včetně alkoholu.
Závěr
VII. ročník konference Dětské polytrauma po dlouhém dni plném skvělých přednášek zakončil dr. Divák. Poděkoval přednášejícím i účastníkům za skvělou atmosféru akce. Spokojení posluchači se poté vydali domů. Konference Dětské polytrauma ukázala, jak klíčová je komplexní péče o děti v kritickém stavu. Odborníci z různých oblastí s námi sdíleli nejnovější poznatky jak v diagnostice, terapii, rehabilitaci tak i v psychologické podpoře zdravotníků i rodin dětských pacientů. I přesto, že kritický stav dětského pacienta je jednou z největších výzev v medicíně, náš reportážní tým se vrací domů s vědomím, že pokrok v multidisciplinární spolupráci a inovativní přístupy k léčbě dávají naději na lepší výsledek pro mladé pacienty.
Reportážní tým děkuje NF AKUTNĚ.cz za možnost zúčastnit se konference. Dále mnohokrát děkuje realizačnímu týmu konference Dětské polytrauma za vřelé přivítání na skvěle připravené akci plné opravdu zajímavých přednášek. Reportéři se vrací domů nabití novými vědomostmi a těší se na další ročník konference Dětské polytrauma!