Čtvrtek 19.6.2025
Slavnostní zahájení a prezentace zahraničních přednášejících
Prvním zahraničním přednášejícím je dr. Tavazzi (Itálie) na téma Role of imaging in shock – update (on-line). Ve svém sdělení se zaměřuje na měření kardiovaskulárních parametrů. Zmiňuje značné limitace ejekční frakce, jako standardního a dostupného vyšetření. Za zlatý standard nyní považuje echokardiografií a dynamiku parametrů z invazivního měření. Budoucnost vidí v personalizovaném přístupu díky fenotypizaci kardiogenního šoku v závislosti na etiologii a biomarkerech.
Druhým z hostů je dr. Joannidis (Rakousko) se sdělením An update on critical care nephrology – recent practice changes. Prezentuje novou navrženou definici AKI, která kombinuje přítomnost poškození a snížení funkce ledvin. Za nejdůležitější a všudypřítomný aspekt AKI označil zánět.
Posledním dnešním řečníkem je dr. Noitz (Rakousko) na téma Critical care starts in the ED. Zdůrazňuje zejména rizika opožděného poskytnutí ICU péče indikovaným pacientům na urgentním příjmu (UP). Toto souvisí se zvýšenou mortalitou a délkou hospitalizace. Za klíčové považuje správnou organizaci péče s adekvátně vzdělaným personálem. Poskytnutí takzvané Emergency critical care, jako mezičlánek mezi PNP a ICU péči vede ke zkracování “critical care gap”.
Pátek 20.6.2025
Angiotensin II a zkušenosti z českého prostředí
První blok hlavního programu otevírá dr. Hynek (Praha) s přednáškou Angiotensin II pro české intenzivisty. Obecně pro posluchače popisuje mechanismus účinku, farmakokinetiku a vypíchl některé doporučené postupy ze zahraničí. Popisuje situace, u kterých by mohl být využíván s výhodou – pacienti na VA ECMO a při vasoplegií po operacích na mimotělním oběhu.
Navazuje dr. Rulíšek (Praha) s kazuistikami použití angiotensinu II u těžkých vazoparalýz. Popisuje pacienta s infekční endokarditidou indikovanému k operační výměně chlopní. Dochází k rozvoji závažné hypotenze vs. při vazoparalýze a sepsi. I navzdory maximální podpoře na noradrenalinu, vazopresině, levosimendaně a metylenové modři není odpověď dostatečná a pacientovi je podán AT2 – dochází ke zlepšení MAP do dostatečné míry a následnému weaningu. Druhá kazuistika je o mladé pacientce po intoxikaci ACEi v suicidálním pokusu. Kromě standardní terapie je také podáván AT2 s efektem. Je u ní nutná dlouhá léčba v řádu týdnů, nicméně je eventuelně úspěšně proveden weaning s dobrým outcomem.
Real experts on what really matters
Již druhý blok se zahraničními hosty dnes zahajuje dr. Joannidis (Rakousko) na téma When to start renal replacement therapy (RRT)? Porovnává časné vs. opožděné zahájení RRT. Výsledky vícero studií poukazují na to, že u velké části pacientů v opožděném ramenu ve výsledku nebyla RRT vůbec zahájená. V další části prezentuje data na využití bikarbonátu jako konzervativní terapie metabolické acidózy s poklesem nutnosti RRT. Zdůrazňuje, že je nutné se vyvarovat fluid-overloadingu, kvůli kterému je pak RRT často zahájená.
Druhým řečníkem je dr. Meier (Rakousko) na horké téma AI in the search for diagnosis and therapy in the ICU. Popisuje 3 základní typy machine learning, jejich zásadní rozdíly a různé využití. Uvádí jeden z nástrojů, a to model predikce vývoje sepse v příštích 48h na základě inputu laboratorních hodnot, vitálních funkcí a psaných poznámek ICU lékaře. Na základě těchto informací dokáže…
Možnou budoucnost vidí v subtypizaci septických pacientů na základě trajektorie počtu leukocytů. Jako zatím nejpokročilejší model označuje reinforcement-learning model na predikci načasování přidání vasopresinu k léčbě septického šoku. Výsledky jsou slibné a překazují sníženi mortality, délku hospitalizace a dalších parametrů v porovnání s rozhodováním klinika.
Dr. Nalos (Ústí nad Labem) pokračuje se sdělením Imunointervence u kriticky nemocných. Prezentuje možnost stratifikace nemocných do subtypů na základě genetiky a biomarkerů a konsekventní odpověď na léčbu. Uvádí příklad tzv immuno-adaptive vs. immuno innate u septických pacientů a jejich různá odpověď na podaní hydrokortizonu. Jako jediný spolehlivý negeneticky parametr uvádí počet lymfocytů. Vysoka hodnota lymfocytu značí pro spise immuno-adaptive fenotyp, u kterých je zvýšena mortalita po podaní hydrokortizonu.
Blok expertů uzavírá dr. Bartáková (Praha) se sdělením intersticiální plicní procesy v intenzivní péči. V úvodu nastiňuje komplexní problematiku diff. dg. Uvádí, že jde o soubor asi 200 nemocí, které se do jisté míry prezentují pomocí 7 HRCT vzorců, které v hodně případech přebírají roli biopsie. Za klíčové považuje anamnestické údaje o expozici, či už pracovní nebo jiné. Upozorňuje na riziko progrese fibrotizace indukované biopsií. Zásadním problémem je, že je málo kvalitních dat pro léčbu IPP u respiračně selhaných pacientů. V závěru diskutuje použití ECMO jako bridge k transplantaci, v jiných indikacích je mortalita srovnatelná se samotným použitím UPV.
BITVA O RYTMUS: FiS a její zvládání v akutní fázi – klinická spirála
Odpolední blok zaměřen na FiSi na ICU zahajuje dr. Balík (Praha) s krátkým sdělením o vlivu diastolické funkce na tento stav a uvádí další řečníky.
Navazuje dr. Šramko (Praha) s přednáškou Akutní léčba fibrilace síní v intenzivní péči. Uvádí, že u pacientů…
Poznamenává, že selektivní ablace je díky pokrokům v technologiích nyní validní metoda léčby i v akutní fázi. Upozorňuje, že interval bezpečné kardioverze bez antikoagulace je dle nejnovějších postupů 24h. Pokračuje s možnostmi farmakologické léčby. Za výhody landiololu, jako léku první volby, považuje jeho bezpečností profil, rychlost nástupu, vysokou selektivní afinitu k B1 receptorům a tím malý negativně inotropní efekt. Tyto poznatky prokazuje na výsledcích české studie LARISA.
Blok uzavírá dr. Škulec (Bratislava) s Použití landiololu na urgentním příjmu. Prezentuje interaktivní kazuistiku pacientky s náhlým rozvojem AVNRT a její terapií na UP. U pacientky je postupná progrese stavu bez reakce na vagové manévry, bolusy adenosinu, vyšší dávky landiololu. Po tomto následovalo opětovné podání 18mg adenosinu za současné infuze landiololu. Došlo ke úspěšné kardioverzi se setrváním sinového rytmu.
Problémová hematologická témata u kriticky nemocných
Dr. Černý se chopil úvodní přednášky se specifiky “critical care hematology”. Přednáší souhrn toho nejnovějšího z této problematiky za poslední dobu. Z jmenovaného uvedl třeba nová data k liberalizaci transfuzního prahu u vybraných pacientů (třeba s TBI) na 90-100 g/l.
Dr. Astapenko (Hradec Králové) navazuje s tématem Orgánově specifická tolerance anémie a klinické implikace. Diskutuje široké rozpětí projevů anemického syndromu a tím nutnost individualizace. Prezentuje kritickou hodnotu Hb, hladinu, při které dokáže organismus ještě zachovat aerobní metabolismus. Na animálních modelech překazuje, jak je tato hodnota diametrálně rozdílná pro různé tkáně.
Pokračuje Dr. Škulec (Bratislava) na téma Denní screening hluboké žilní trombózy s využitím POCUS. Ve svém sdělení se zabývá zejména indikacemi a kontraindikacemi provádění screeningu. Uvádí, že…
U CRT (cathether related thrombosis) je vysoký podíl pozitivních výsledků s nejasnou klinickou korelací a interpretaci považuje za vysoce problémovou.
Následuje dr. Gumulec (Ostrava) ohledně Profylaxe hluboké žilní trombózy u kriticky nemocných pacientů s poruchou periferní perfuze. Udává, že…
Dále se zabývá nepravou rezistencu na LMWH kvůli hypoperfuzi podkoží u kritických pacientů s centralizací oběhu. Řešením by mohlo být podání i.v., které má však taky svoje úskalí.
Posledním řečníkem je dr. Buffa (Ostrava), první z jeho dvou přednášek je Trombocytóza u kriticky nemocných. Uvádí, že až 10% pacientů na ICU vyvine za hospitalizace trombocytózu, v drtivé většině sekundární – reaktivní. Diskutuje její vliv na riziko trombózy, a i když není tento vztah prokázán, upozorňuje, že primární onemocnění, které ji vyvolá velmi často pro TEN rizikové je. U hospitalizovaných pacientů stačí správná profylaxe TEN, nicméně po propuštění domů je incidence vyšší. Řešením by mohlo být pokračování v domácí antikoagulační terapii řadu měsíců po dimisi. V poslední části tohoto bloku se zabývá rozdíly a specifiky febrilní neutropenie a sepse.
Workshop a Společenský večer
V závěru dnešního dne jsem se také zúčastnil jako řešitel workshopu Obtížné zajištění dýchacích cest. Ve dvou simulačních scénářích určených pro tým lékaře a NLZP jsme si vyzkoušeli nácvik algoritmu DAS v prostředí ICU. V obou případech nás zajištění DC pacienta potrápilo a vedlo až ke koniotomím, jednou dokonce po hypoxické zástavě oběhu.
Dnešní program vyvrcholil bohatým společenským večerem, který nabídl účastníkům jedinečnou příležitost k neformálním setkáním a vzájemné výměně zkušeností. Atmosféru večera umocnilo živé vystoupení folklórní kapely, které přineslo tradiční hudební motivy. Později večer pokračoval uvolněnou DJ show, která přilákala zájemce o taneční zábavu a završila tak celý den na vynikající notě.
Sobota 21.6.2025
Review my case (SMAI)
Ani skorá ranní doba po společenském večeru neodradila posluchače od hojné účasti na prvním bloku finálního dne kongresu. O to s větším očekávaním vám přinášime jeden z posledních ale neméně kvalitních letošních bloků. Slova se chopí dr. Vravcová (Brno) a začíná s prezentací interaktivní kazuistiky 20r pacientky s Ewingovym sarkomem. Před zahájením protinádorové léčby se u pacientky provedl odběr oocytů. Následně se po podání CHT rozvinula anémie, dušnost s hyposaturací a narostli zánětlivé parametry, díky čemu se podezírá rozvoj pneumonie se sepsí. Následuje eskalace ATB pro žádný efekt empirické terapie. Po suspektním gynekologickém USG je provedeno CT břicha – popisuje zvětšení ovarií, ascites, bilaterální fluidothorax. U pacientky je vysloveno podezření na hyperstimulační syndrom, zahájená zejména symptomatická terapie s postupným odezněním. Dr. Pešková (Brno) navazuje s etiopatogenezi tohoto stavu a uvádí aktuální guideline pro management.
Druhou kazuistiku s názvem Nečekaná zástava oběhu prezentuje dr. Hladík (Praha). V pozici lékaře ZZS vyjíždí ke starší pacientce po synkopě na ulici, u které je také přítomný úraz hlavy s tržnou ranou. Na EKG se objevuje RBBB a vzniká suspekce pro masivní PE. Při převozu dochází k náhlé zástavě oběhu s ROSC po 5 min. Na dalším EKG z UP je přítomný STEMI přední stěny a dle echo taky D-sign levé komory. TEE potvrzuje pravo-levý zkrat pro foramen ovale apertum s uzávěrem koronární cévy paradoxním embolem. CT hlavy je bez známek krvácení a je zvolená terapie trombolýzou. Další den dochází na ICU k rozvoji hemoragického šoku, FAST negativní. V.s. krvácení do GIT – potvrzeno přítomností melény na další den. Konzervativní léčba s dobrým efektem. Následně rozvoj SDK + SAK bez neurochirurgicé intervence, ale stop heparinizace s implantaci kaválního filtru. Po stabilizaci překlad na NIP a asi po měsíci jde pacientka domů bez neurologického deficitu.
Blok sekce mladých anesteziologů a intenzivistů uzavírá dr. Zvara (Praha) s kazuistikou Bezvědomí nejasné etiologie. Pacientka přivezena ZZS z domácí péče pro bezvědomí s křečemi, které předcházelo zvracení a několik dní nastupující celková deteriorace stavu. Záhy odhalena hladina Na+ 112 mmol a glykemie 3 mmol. Následuje terapie bolusem 150ml 3% NaCl s ústupem křečí a pozvolná substituce kontinuálním podáváním za striktní monitorace hladiny sodíku. Dr. Duška upozorňuje, že…
…jinak je to primárně odstranění vyvolávající příčiny. Představení guidelines pro management – 150ml 3% bolusy do dosažení vzestupu o 5mM, pak kontinuálně do 130 mmol, maximálně o 10 mmol denně.
Obtížné diagnózy v intenzivní péči
Ještě před úplným závěrem letošního nabitého kongresu nás čeká vysoce očekáváný blok s názvem Obtížné diagnózy v intenzivní péči. To jak velký zájem o tyto vzácné ale neméně důležité kazuistiky je, dokazuje i beznadějně plný sál lidí. Série kazuistik ukazuje, jak klikatá může být cesta k diagnóze a jak zásadní roli hraje detailní anamnéza, precizní odběry i schopnost myslet „out of the box“.
Dr. Štětka (Brno) přináší případ komplexního pacienta s refrakterním status epilepticus. Vyšetření odhaluje hyperamonémii nejasné etiologie, zvažuje široké množství diagnóz, zejména pak vliv antipsychotické medikace. Dochází ke změně farmak, ale bez klinického efektu. Nakonec je stanovena diagnóza NORSE (new onset refractory status epilepticus). Stav postupně progreduje až k úmrtí. Teprve pitevní nález ukazuje přítomnost IDH-mutovaného gliomu typu gliomatosis cerebri – diagnózy, která je zobrazovacími metodami zjistitelná pouze na MRI. Ta však u tohoto pacienta není možná kvůli četnému neznámému kovovému materiálu po předchozích operacích. Zásadní poznámka: při nejasném původu refrakterní epilepsie nezavrhnout taky biopsii mozku.
Dr. Harazim (Brno) představuje kazuistiku pacienta s neselektivní proteinurií a patologickým poměrem kappa/lambda, nicméně hematoonkologická příčina je po řadě vyšetření vyloučena. Při ranní hygieně si NLZP všímá nově a náhle vzniklé mramoráže dolních končetin. Objevuje se podezření na kryoglobulinémii, imunofixace ji však neprokazuje. Přichází vysvětlení: vzorek není transportován ve správných podmínkách. Opakovaný odběr s dodržením předepsaného transportu v horké lázni diagnózu potvrzuje. Poselství je jasné:
Dr. Jiroutková (Praha) vypráví příběh pacienta se selháním pravé komory po léčbě septického šoku a fluid-overloadu. Anamnéza zpětně ukazuje na možné intersticiální plicní postižení (IPP) a pravděpodobnou plicní hypertenzi. Navzdory veškeré péči dochází k progresi stavu a úmrtí. Kazuistika podtrhuje důležitost detailního zjištění anamnézy a otvírá otázku, zda by časná invazivní monitorace plicního tlaku mohla změnit management a průbeh.
Dr. Zatloukal (Plzeň) přináší kazuistiku pacienta s retroperitoneálními hematomy bez zjevného původu. Dochází ke zhoršování stavu navzdory opakovaným podáním krevních derivátů a antifibrinolytik. ROTEM ukazuje hyperfibrinolýzu bez reakce na TXA. Nakonec je odhalen těžký deficit faktoru XIII s přítomností inhibitoru. Léčba zahrnuje substituci faktoru, výměnné plazmaferézy, kortikoterapii i rituximab. Klíčové sdělení: při neustupujícím krvácení a lýze koagula nezapomenout na FXIII, diagnostice a monitorace progrese pomocí tromboelastometrie a…
Závěr vyčerpávajícího bloku patří Dr. Svobodové (Praha) a kazuistice s názvem „Tma o víkendu“. Ukazuje pacienta s příznaky TMA – nízký Hb, schistocyty, vysoká LDH, konsumpční trombocytopenie, známky orgánového poškození. Diskutuje širokou etiopatogenezi a implikace zanedbání včasné diagnostiky. Připomíná…
A hlavně – Není problém ani tma, ani víkend, problém je na TMA nepomyslet.
Hot topics 2025 a slavnostní zakončení
Poslední blok kongresu ČSIM 2025 přináší výběr toho nejaktuálnějšího ze současné intenzivní medicíny. Hot Topics 2025 staví na odborných zkušenostech, technologických trendech a etických otázkách, které dnes na ICU hýbou praxí.
Dr. Šrámek (Brno) otevírá téma End-of-Life rozhodování na JIP – jak zlepšit naši praxi? Zaměřuje se na klíčové momenty, kdy se rozhoduje o limitaci péče, a ukazuje, jak postupovat správně. Zdůrazňuje význam kolektivního rozhodování, do kterého by měli být zahrnuti všichni, kdo se o pacienta starají – nejen lékaři, ale i NLZP. Právě týmový přístup minimalizuje chyby a zajišťuje citlivý přístup k pacientovi i jeho rodině.
Na něj navazuje Dr. Bělohlávek (Praha) s poutavou přednáškou o mechanických podporách oběhu. Nabízí přehled současných možností – od IABK, přes Impellu až po VA-ECMO. Zdůrazňuje, že IABK přináší jen mírný nárůst srdečního výdeje, zato Impella snižuje zátěž myokardu a ischemii, čímž zlepšuje jeho funkci. VA-ECMO je naopak rescue metodou pro nejkritičtější pacienty, kdy se zvažuje poměr benefitů a rizik. Vrcholným řešením je kombinace Impelly a ECMO – ECMELLA. Nechybí ani zmínka o ECPR a přesné vymezení indikací jednotlivých metod.
Dr. Hruda (Brno) přináší téma Částečně kompenzovaný cirkulační kolaps – jak dál? Věnuje se off-label použití metylenové modři, kde zdůrazňuje možnost lepšího účinku při včasném podání. Upozorňuje také na NÚ – zvýšení plicní rezistence a tím zhoršení funkci pravé komory. Dále uvažuje o použití angiotensinu II, zejména u pacientů s nízkým plicním průtokem (např. během mimotělního oběhu). Otevírá i otázku využití steroidů, jejichž role v této indikaci zatím není definitivně ukotvená.
Praktický pohled přináší Dr. Dostál (Hradec Králové), který se zaměřuje na péči o obézní pacienty na JIP a na co vše myslet. Upozorňuje na specifika v nastavení UPV, dávkování antibiotik i výživy. Připomíná také zvýšenou náročnost ošetřovatelské péče a vlyv na délku hospitalizace. Zajímavým fenoménem zůstává tzv. „obesity paradox“, kdy i přes veškerá rizika může obezita přinášet u některých pacientů překvapivě lepší prognózu.
Kongres uzavírá Dr. Balík (Praha). Ve slavnostní atmosféře předává ocenění a s potleskem děkuje všem účastníkům. Sálem zní pozvánka na další ročník kongresu ČSIM 2026, který se opět uskuteční v malebném Mikulově.
Tímto se s vámi za reportážní tým AKUTNĚ.CZ loučíme. Děkujeme za vaši pozornost a těšíme se na viděnou opět za rok!