Rok pařezu

Rok 2012 je za námi a média nám připomínají jeho hrdiny. Pro mě jsou ale velikány uplynulého roku okurky, balík mouky a pařez. Hvězdy jižní Moravy, které opět o něco posunuly hranice regionální žurnalistiky.  Tři medailisté mé malé soukromé soutěže o nejlepší titulek roku.
Boj to byl tentokrát opravdu tvrdý.

Bronz letos bere titulek

Hejtman Michal Hašek převzal knihu o okurkách

Vyšel na webu občanského sdružení Znojemské okurky. Jestli si myslíte, že tenhle článek vyšel v okurkové sezóně, tak jste na omylu. Vyšel 3. ledna. A stojí opravdu za to:  „Minulý týden ve své znojemské poslanecké kanceláři převzal hejtman Jihomoravského kraje a poslanec Michal Hašek druhý díl Historie Znojemské okurky od zástupců Občanského sdružení Znojemské okurky. Tuto knížku se podařilo Občanskému sdružení Znojemské okurky vydat díky pomoci Krajského úřadu a

teď BACHA:

osobnímu přínosu hejtmana Michala Haška. V letošním roce by Občanské sdružení Znojemské okurky, podaří-li se získat potřebnou podporu, rádo vydalo třetí pokračování knihy Historie Znojemské okurky a to z období 1960 – 2005.“
U článku nechyběla fotografie hejtmana Michala Haška osobně listujícího knihou.

Druhé místo obsadil titulek z webu Brněnského deníku Rovnost. V Rovnosti jsem před pár lety také pracoval, takže vím, že tam sranda byla vždycky, a rád na to vzpomínám.

Cyklistku srazil někdo z auta balíkem mouky

Pamatuji si, jak bývalý šéfredaktor Rovnosti Zbyněk Vičar, články, které byly o ničem, rád komentoval výrazem „Ty, to je móčný…“  Tak tenhle titulek rozhodně není móčnej! Článek se zabýval nejrůznějšími nehodami cyklistů a bizarní příhoda s kilovým balením mouky se nakonec prodrala až do titulku. Hezky to shrnul příspěvek v diskuzi k článku na Facebooku: „Ty vole, tak to byla hrubá mouka!“

První místo pak putuje opět do redakce Brněnského deníku Rovnost. Tam na webu vyšel titulek, který už se stal v Brně opravdu kultovní záležitostí.

V Kohoutovicích hořel pařez

Tento titulek se zapsal do dějin moderní novinařiny a na brněnské fakultě sociálních studií už kvůli němu na žurnalistice dokonce otvírají nový magisterský obor.
Možná by vás zajímalo, co se v těch Kohoutovicích vlastně stalo. Tak tady to je.
V úterý krátce před jednou hodinou odpoledne vyjeli hasiči do ulice Libušina třída v brněnských Kohoutovicích. Hořel tam pařez. Uhasili ho a vrátili se zpátky na základnu.

Nevím, jak vy, ale já už budu na rok 2012 vždycky vzpomínat jako na rok, kdy v Kohoutovicích hořel pařez.


21. 12. 2012
Zpět