Den D

Existuje datum, které bude už navždy v našich kalendářích s vykřičníkem, protože to byl klíčový moment, který určil podobu naší současnosti. Je to výročí dne, kdy se před lety po měsících finančně, fyzicky i psychicky vyčerpávajících logistických příprav konečně všechen materiál, technika, zásoby, lidské zdroje i naděje vrhly navzdory počasí a bez ohledu na ztráty na jedno místo. Ne, nemám teď na mysli invazi do Normandie, ale svatbu. Den D v životě každé ženy, na jehož výročí by neměl zapomenout žádný muž.

Jsem ostřílený veterán mnoha operací Nevěsta, a to na různých stranách konfliktu. Rád se se všemi ženami, které mají tento den teprve před sebou, rozdělím o některé taktické a strategické postřehy z jeho přípravy a průběhu. 

Den a místo

Svatba je v životě každé ženy ten nejdůležitější a nejkrásnější den. Je to prostě jen a jen váš den, který se odehrává v sobotu na nějakém jedinečném a nezapomenutelném romantickém místě, kde se ten den vdává, fotí, hroutí, pobíhá a shání ženicha nebo lexaurin dalších pět nevěst. 

Svatební šaty

Je zajímavé, kolik energie a času je věnováno výběru svatebních šatů, často i několik let, aby to pak dopadlo pokaždé stejně. Budou bílé. Ano, jistě budou zcela originální a z těch všech nevěst, se kterými se budete přetlačovat o romantickou fotku u zámecké fontánky, je budou mít jen dvě, ale vy přece jen budete něčím výjimečná. Vy jediná v nich budete vypadat tlustá. Navíc vám vůbec nebude držet takový to vzadu a budete si to muset pořád povytahovat. A navíc vám nebude držet ani takový to vpředu, protože na tohle prostě nemáte prsa, a vy jste to té paní z toho svatebního salónu říkala, ale ona říkala, že to bude dobrý, ale není a vám se chce brečet, ale nemůžete, protože…

Make-up

… by se vám roztekl ten make-up, jehož nanesení trvalo déle než Michelangelovi vymalování Sixtinské kaple. 

Účes, příčesky, kosmetika, manikúra, pedikúra, depilace, vybělení zubů, přišití uší, totální endoprotéza atd.

Viz Sixtinská kaple. Ale dvakrát! Protože musí pokaždé ještě před svatbou proběhnout zkouška, aby se zjistilo, jak to bude vypadat. Dá to zabrat, ale ne tak jako…

Umělé řasy

Možná by vás zajímalo, proč se na každé svatbě rozbíjí o zem ten talíř. Je to proto, aby se mohlo jednoduše zkontrolovat, jestli má nevěsta dostatečně dlouhé řasy. Pokud ano, měla by být schopná zamést střepy z rozbitého talíře pouhým mrknutím oka. 

Svatební cukroví

Všechny ženy říkají, že jim žádost o ruku doslova vyrazila dech, že se jim podlomila kolena a tak podobně. Je to proto, že každé ženě v takovém okamžiku dojde, že se to prostě nemůže všecko stihnout. Naštěstí maminky, babičky a všechny cukrářky v okruhu sto kilometrů začínají péct svatební cukroví už několik měsíců před tímto dojemným okamžikem, a tak se to vždycky nějakým zázrakem nakonec stihne, a dokonce je potřebné množství svatebního cukroví mírně překročeno o jeden kamión. 

Fotograf 

Nejdůležitější osoba na svatbě s povolením všechny buzerovat. Člověk s vážnou vadou zraku. Většina jeho vět totiž začíná slovem „nevidím“. „Nevidím pana ženicha.“ „Nevidím otce nevěsty.“ „Nevidím pana svědka.“ Bez této osoby by se také nikdy nemohla odehrát ta vůbec nejdůležitější část každé svatby, ty překrásné dvě hodiny bezprostředně po obřadu, kdy se nevěsta a ženich fotí. Nevěsta a ženich stojí v trávě. Nevěsta a ženich stojí u stromu. Nevěsta a ženich stojí vedle stromu. Nevěsta a ženich stojí za stromem. Nevěsta leží před stromem, ženich stojí za stromem. Ženich a nevěsta stojí před jezírkem. Ženich a nevěsta stojí za jezírkem. Ženich a nevěsta stojí kousek od jezírka… Nevěsta leží na dně jezírka a ženich visí na stromě!

Svatební hosté

Trochu otravná, hodně drahá, ale bohužel nezbytná součást každé svatby, pokud to má na fotografiích vypadat dobře. Jejich úkolem je pořád někde stát a nevědět, co mají právě teď dělat, což jim vždycky někdo přiběhne říct, aby se vzápětí ukázalo, že na tohle už není vůbec čas. 

Mezi svatebními hosty by každopádně měl být:

  1. Někdo, kdo vám v intervalu 30 minut bude pokládat tuto otázku: „A kdy se teda budou předávat ty dary nebo kam to jako máme dát?“
  2. Někdo, kdo vám stejnou otázku položí každých 15 minut. 

Mimino 

Ujistěte se, že na svatbě nebude chybět mimino, které bude řvát během obřadu, během originální řeči oddávajícího, když budete zrovna říkat „Ano“, při slavnostní řeči vašeho otce, během všech klíčových pokynů svatebním hostům, zejména když jim budete oznamovat, že teď mají dvě hodiny osobního volna, protože následuje oběd v rodinném kruhu. A taky ve chvíli, když jim řeknete, kdy se budou předávat dary nebo kam to jako mají dát. 

Rýže

Při východu z obřadní síně by se na vás měla snést roční úroda rýže jedné čínské vesnice, jejíž větší část skončí ve vašem dekoltu. Je to praktický zvyk, rýže z vás pak odpadává a trousíte ji za sebou po celý zbytek svatby, takže vás nikdy není obtížné vystopovat, když je po vás sháňka.

Čočka

Ve chvíli, kdy se váš dekolt plní rýží, budete už vědět o třech věcech, které se na vaší svatbě nepovedly zrovna podle vašich představ. Za to byste měla dát podle starého svatebního zvyku kamarádkám, které za to můžou, čočku.

Házení svatební kytice

Na všech svatbách se hází svatební kytice, málokdo ale ví, že ji pokaždé parádní ragbyovou rybičkou chytí jedna a ta samá ženská. Je to Alena Rybníčková, která se mi na základce posmívala, že mám velkou hlavu, a přestože už pochytala několik květinářství, je pořád svobodná. 

Zábavné svatební hry

Existuje opravdu spousta zábavných svatebních her, které musíte absolvovat, aby byla vaše svatba perfektní, ale pouze tři z nich jsou obzvláštně dementní. Všechny tři si na vás vaši přátelé nachystají.

Svatební hostina

Ať to naplánujete sebelíp, ať vymyslíte svatební tabuli sebenápaditější, a zcela bez ohledu na počet cisteren, ze kterých bude téct bílé víno, k vám stejně nakonec zhruba ve tři ráno někdo přijde, šlápne vám na svatební šaty (už ne tolik bílé), škytne a řekne: „Tak já už fakt nevím… Kdy se teda budou předávat ty dary nebo kam to jako máme dát?“

Ostatní

Asi pro vás nebude nic nového, že byste na svatbě měla mít ještě něco modrého, půjčeného a starého. Ano, správně, je to ženich. Podceňovaná součást svatby, vlastně by se to bez něj i kolikrát obešlo a taky je to leckdy až to poslední, co se před svatbou shání. Proběhly už i svatby, kde ženich nebyl, a na fotkách u jezírka to nevypadalo vůbec zle, jen nevěsta byla trochu rozladěná, protože jí nedrželo takový to vzadu.

Aby váš den s velkým D byl ale opravdu perfektní, měla byste si přece jen vybrat opravdu výjimečného muže, který dokáže udělat tyto dvě věci:

  1. Nezapomenout si občanku,
  2. úplně se neožrat ještě před obřadem.

18. 11. 2015 ...sejdeme se na AKUTNE.CZ...
Den D
akutní fejeton
Pavel Tomeš
Zpět