Telemedicína Brno 2016

Portál AKUTNĚ.CZ se stal mediálním partnerem již XII. mezinárodního kongresu informačních technologií ve zdravotnictví "TELEMEDICÍNA Brno 2016", který se konal 14. března 2016 v Brně. Přinášíme Vám krátkou reportáž z kongresového dění doplněnou fotogalerií.

Pro opravdové fanoušky telemedicíny a informačních technologií v medicíně přinášíme také postkonferenční sborník vybraných přednášek, který najdete zde.

V pondělí 14. 3. 2016 proběhl již dvanáctý ročník kongresu Telemedicína v tradičních prostorech hotelu Myslivna. Pod dohledem předních českých i zahraničních kapacit z oblasti radiologie, informatiky, zobrazovací techniky a legislativy byla prezentována a následně diskutována mnohá témata, která moderní informační technologie pro medicínu nabízejí. Ranní program představil náhled na využití technologie PACS ve FN Brno, možnosti její modifikace a kompatibilitu mezi systémy.

Druhý blok se zaměřil na legislativní aspekty výměny zdravotnické dokumentace v textové i obrazové podobě, její možnosti sdílení, zasílání a archivace, a dále na výběr skutečně důležitých modalit užitečných pro rozhodování v medicíně. Dlouhou diskuzi vyvolala otázka, kdo je právoplatným vlastníkem zdravotnické dokumentace, zda-li pacient, nemocnice, zdravotní pojištovna či majitel hardwaru, kde se informace fyzicky nacházejí. Ani v té se odborníci nedokázali shodnout.

Po obědě započal třetí blok týkající se softwaru na diagnostiku a zobrazení dat, tvorbu 3D rekonstrukcí, včetně schopnosti tohoto softwaru běžet na lékařově mobilním telefonu při lůžku pacienta, tabletu či dalších platformách a operačních systémech.

Čtvrtý závěrečný blok nabídl informace o technické stránce zobrazovacích přístrojů využívaných v praxi, jejich ideálních parametrech nebo možnostech využití hlasových technologií v nemocničních informačních systémech. Během dne probíhaly v přednáškovém sále teoretické, u stánků vystavovatelů  i praktické prezentace jednotlivých firem zabývajících se výrobou zobrazovací techniky i softwarových řešení pro nemocnice.

Celý kongres se bez zádrhelů povedl. Uvidíme, s jakými novinkami lidé z nemocniční praxe a vizionářských firem či experti na technologie přijdou během následujícího roku.


15. 3. 2016 Vladislav Nezval
telemedicína
elektronická dokumentace
informační systémy ve zdravotnictví
Zpět