Neuvěříte, co se teď dočtete

Někdy je obtížné uvěřit, čemu všemu lidé v historii věřili. Vrátil jsem se nedávno z cesty po Guatemale, kde jsem mimo jiné obdivoval velkolepé pozůstatky mayské kultury. A tihle Mayové třeba věřili, že když někomu zaživa vyříznete srdce a pak ještě useknete hlavu a hodíte to všechno dolů z příkrých dlouhých schodů, které nebyla zrovna sranda postavit, tak že vám pak líp poroste kukuřice. Píše se rok 2018 a moc se to nezlepšilo.

Znám například jednu pěknou holku, která donedávna věřila, že hrom vzniká tak, že se srazí dva mraky. Dost ji ohromilo, když zjistila, že je to trochu jinak. Mimochodem pamatujete si úžasný časopis Hrom? A ty skvělé články v něm?

Muž žil deset let se sekerou v hlavě

Smečka vlků pomohla ženě při porodu.

Muž příliš zrychlil na motorce, skončil na oběžné dráze.

Lidé prostě potřebují věřit.

Hovadinám.

Mám známého, který chodí za vědmou, která o sobě tvrdí, že žije už tři sta let a že radila i Marii Terezii. Ukazoval mi i fotku vědmy na internetu a fakt asi musel někde upadnout, protože téhle babě je na první pohled podstatně víc.

Lidi věří, že je Země placatá, že je dutá nebo že je stará jen šest tisíc let. Znám i jednu jinak sympatickou dvojici, která věří, že z jejich dítěte něco jednou bude. Lidé věří kdečemu, dokonce i výzkumům amerických vědců. Já teda věřím jen tomu poslednímu, který vysvětluje hodně:

Průměrný Američan věří, že je chytřejší, než průměrný Američan.

Ano, ten průměrný Američan, který ve stejném průzkumu zakroužkuje v jedné z kontrolních otázek odpověď, že HTML je sexuálně přenosná nemoc.

No jo Američani, to my Češi jsme někde jinde. Hodně si zakládáme na tom, že ničemu moc nevěříme. Ale pak se ukáže, že polovina národa věří na horoskopy a různé další ezoskopičiny a ta druhá polovina věří Babišovi. Prozradím vám velké tajemství. Ne o Babišovi, nebojte, to až jindy, až si dám trochu do pořádku účetnictví, ale o těch horoskopech. Tak pozor: Hvězdy neovlivňují naše životy. Pokud jde o kosmická tělesa, tak náš život tady na Zemi rozhodně neovlivňují hvězdy, ale meteority. Hlavně ty velké, co neshoří v atmosféře. Dinosauři by mohli vyprávět. Kdyby MOHLI vyprávět.

Ale stejně těm horoskopům tak trochu věříme, i když ty horoskopy píšou studenti žurnalistiky v rámci praxe. To vím, protože znám člověka, co psal právě při škole horoskopy do novin. Měl z toho pořád strašnou legraci. Ale pozor! Když přišlo zkouškové období a potřeboval, aby mu udělal nějakou těžkou zkoušku, tak si to na ten týden pro jistotu napsal na to svoje znamení, jakože všechno dobře dopadne.

Něco pro vás teď udělám. Ukážu vám, že to fakt nefunguje. Já sem třeba Lev. Tak schválně našel jsem charakteristiku svého znamení. Tedy charakteristiku asi šesti set milionů lidí na světě. Jaká je pravděpodobnost, že to bude sedět zrovna na mě? Tak se na to podíváme:

Lvi jsou sebevědomé, inteligentní a charismatické osobnosti stvořené k tomu, aby stály v centru pozornosti, a to v tom nejlepším slova smyslu.

Nó dobře, není to od začátku úplně mimo.

Lev má rád, když ho někdo chválí. To pak úplně vrní blahem.

Jako všechno v těch horoskopech samozřejmě není špatně, že jo, musí tam být něco, aby se lidi chytli. Ale nenechám se opít rohlíkem.

Lev často pochybuje o věcech kolem sebe, je velmi racionální. Lvi jsou velmi šaramantní a dobrosrdeční lidé. Mají neodolatelný smysl pro humor a díky tomu umí perfektně vycházet s lidmi. Muž-lev je skvělý a pozorný milenec.

Tak je to už hodně velká náhoda, že to takhle přesně sedí na mě. Samozřejmě občas se ty horoskopy prostě trefí.

To se samozřejmě může stát.

Může.

Ono těm Mayům ta kukuřice taky občas vyrostla celkem slušně, že jo.


19. 3. 2018 ...sejdeme se na AKUTNĚ.CZ...
Pavel Tomeš
fejeton
Zpět