Předpokládaná doba strávená v tomto textu: 5 minut

Naše současnost je čím dál rychlejší a komplikovanější a každý se v ní snažíme nějak zorientovat. Stále častěji si tak klademe otázku Kdo jsme, odkud jsme přijeli a kam jedeme. Ano, v dnešní uhoněné době si složité filozofické otázky klademe nejčastěji v autě.

Naštěstí na všechno dnes existuje chytrá aplikace, a máme tak spoustu sofistikovaných možností, jak neomylně dojet někam úplně do háje, kde nám nekompromisní hlas suše oznámí: DORAZILI JSTE DO CÍLE! A my můžeme být naštvaní jen na sebe, že věříme nějaké chytré krabičce, která z nás celou dobu dělá blbce (JEĎ-TE ROV-NĚ… A… PO-TOM… JEĎ-TE… ROV-NĚ…).

Možná si pamatujete, že když jsme ještě neměli navigaci v telefonu úplně všichni, tak jsme prostě spoléhali na lidi na místě spolujezdce. Pevné nervy vyžadoval zejména navigační mód Já to tady znám. To jste po půl hodině motání se po polňačkách a cestách, které snad ani nebyly na mapě, pochopili, proč se tomu místu vedle vás říká sedadlo smrti. Horší už byl jen navigační mód Manželka. Kdybyste ten navigační mód dneska měli v telefonu, vypadalo by to asi nějak takhle:

ZAHNĚTE VLEVO… NE JEŽIMARJÁ VLASTNĚ NE! VPRAVO! NO TAK TOS TEĎKA BLBĚ ODBOČIL, SE TADY BUDEŠ MOTAT, SEŠ NEMOŽNEJ, FAKT, TAKŽE TAM PŘIJEDEM POZDĚ! JA SEM TO ŘIKALA, ŽE SME MĚLI VYJET DŘÍV.”

Když jste na sedadle spolujezdce nikoho neměli, protože zůstal za trest na minulé benzínce, tak navigaci obstarávali živí lidé u cesty. Hodně zákeřný navigační mód byla Bába, které ujel autobus. Když jste vedle ní zastavili, tak to bylo horší než Google nebo Waze, když nemají zrovna den. Nasoukala se proti vaší vůli do auta (JEĎ-TE, JÁ VÁM TO UKÁŽU) a vedla vás přes ty největší díry a nakonec řekla: JSME NA MÍSTĚ. Což bylo u jejího baráku. NO A ODSUD UŽ TO MÁTE JEDNODUCHÝ… KDYŽ TAK SE NĚKDE RADŠI JEŠTĚ ZEPTEJTE…

Já při jízdě používám navigaci Waze. Je to opravdu skvělá moderní aplikace, která vám umožni dokonale se vyhnout koloně aut tím, že vás hezky chytře zavčas svede třeba z ucpané dálnice a zavede neomylně do míst, kde stojí v koloně všichni, co mají… aplikaci Waze.

Mohl bych si zvolit češtinu, ale já mám slabost pro anglický hlas této aplikace, zejména pak jeho nasazení při výslovnosti názvů českých měst a ulic. Tomu opravdu nelze odolat.

Tak třeba jedete a najednou vám aplikace oznámí: TRAJDÁ FÉRST MEJDŽA. Ale nebojte, to jen jedete po Třídě 1.máje. Nebo jindy můžete zase trajdat po TRAJDÁ DŽENERÁLA PÁJKY. Třída generála Píky.

Někdy musíte zase zahnout DO MAZLIKA. Domažlická ulice.

Nebo jedete po Brně a najednou slyšíte:
SÍ - Í - DŽEJ - EL!

Prostě jste jen na Cejlu.

Snažíte se odtam vymotat, ale uslyšíte jen:

VÍ - EL - EIDŽ - KEJ - EJ.

Vlhká. Ještěže tenhle hlas nadabuje porno.

Ale někdy se můžete úplně vyděsit, zvlášť když jedete v autě a ta navigace najednou zahlásí:

ÁR - AJ - PÍ.

Jako R.I.P? Rest in peace? Že by chytrá aplikace uměla předpovídat nehody?

Ne, jenom jste dojeli k Řípu.

Asi to bude jeden z důvodů, proč si můžete v navigacích raději zapnout i český hlas. Třeba nějaký známý a rozverný, jako je hlas herce Pavla Lišky, aby byla navigace zábavnější. To je vynikající nápad, jen by se ta zábava měla dotáhnout do konce a přidat další možnosti. Co třeba hlas prezidenta Miloše Zemana? I když to samozřejmě byste asi nemohli mít v autě děti. Nebo Andrej Babiš. To byste zase děti v autě mít klidně mohli, ale vždycky byste s nimi dojeli na Krym. Spousta lidí by jistě ocenila třeba i hlas Tomia Okamury, i když možná by některým vadilo, že jedou pořád doprava, takže by se trochu motali v kruhu.

Myslím, že nejnovější navigační prostředky prostě mají obrovský potenciál připravit řidiče opravdu na cokoliv. Třeba na to, že občas i přes všechny ty vychytávky můžete prostě dojet do ŘÍ - AJ - TÝ.


3. 1. 2019 ...sejdeme se v cíli...
navigace
Pavel Tomeš
fejetony
Zpět