Rallye Rejvíz 2012

Rallye Rejvíz 2012

5. 6. 2012 Elena Krátka, Martina Kosinová

Již tradičně patří víkend na přelomu května a června Rallye Revíz, všemi příznivci urgentní medicíny toužebně očekávané soutěži. Letošní, v pořadí šestnáctý ročník, se již po třetí neobešel ani bez účasti teamů podporovaných Nadačním fondem AKUTNĚ.CZ. Týmy podporované NF AKUTNĚ.CZ se zúčastnily 2. ročníku MUC. RR 2012 – LF MUNI Brno 1 - Pavla Žežulková, Zuzana Benešová, Tomáš Hlaváček; LF MUNI Brno 2 – Martina Kosinová, Zuzana Markuseková, Eliška Kuchařová; LF MUNI Brno 3 - Martin Kočí, Iveta Pospíšilová, Libor Krček.

30. května – 3. června 2012, Hotel Dlouhé Stráně, Kouty nad Desnou

V rekordní účasti 93 posádek z 19 krajin světa tří světadílů, 25 operátorů zdravotnických operačních středisek ZZS a 10 medických posádek se neztratili ani zástupci Masarykovy univerzity.

Soutěžní část je maratonem úkolů – výjezdů posádek RZP nebo RLP v náročném časovém rozmezí až 36 hodin. Předchází jí slavnostní slib z úst zástupce rozhodčích a soutěžících, že všichni budou usilovat o soutěž dle zásad fair play. Zachmuřené nebe a studený vítr z hor byly už v soutěžní předvečer znamením, že posádky čeká deštivý a studený soutěžní den. Stává se tak prakticky tradicí, že i počasí během soutěže připomíná, že práce záchranáře je nelehká a lidské životy zachraňují často v náročných podmínkách. Velká poklona patří tedy také všem figurantům, kteří častokrát dlouhé hodiny bez přestávky venku důvěryhodně odehrávali své role za deště či teplot blížících se hrozivě bodu mrazu.

A jaké situace si letošní Rejvíz pro posádky připravil? Schopnost vypořádat se s hemorrhagickým šokem a rychle zalarmovat leteckou záchrannou službu musely posádky při zásahu u stromem zavaleného dělníka v lese. Jak správně postupovat v situaci, kdy vzniká podezření na zanedbávání a týrání dítěte, posádky měly možnost diskutovat v dalším úkolu. S dětským pacientem se posádky setkaly i při ošetřování dvanácti letého dítěte po pádu z kola s podezřením na poranění hlavy a ramenního kloubu. Nelehký byl i zásah u tříměsíčního kojence se symptomy cyanotické vady srdeční, upozorňující na skutečnost, že dětí s vrozenými srdečními vadami přibývá. I letos si organizátoři připravili jeden úkol, který se stal nesoutěžním a měl záchranáře přimět, aby nepodceňovali psychickou zátěž svého povolání, a jaké jsou jejich možnosti, když se s takovou situací setkají. Jednalo se o smrt pacienta před očima záchranářů, kteří se k němu nemohli dostat. Na další důležitou součást práce upozornil další úkol – osobní auto s tříčlennou posádkou narazilo do elektrického sloupu – myslet v první řadě na vlastní bezpečnost a na místě zasahovat až po zvládnutí situace dalšími složkami záchranného systému, to bylo jednou ze zásadních rozhodnutí pro posádky v této chvíli. Odlehčit náročný den pomohly nesoutěžní sportovní discipliny - slaňování uprostřed schodiště hotelu, překonání lanového traverzu nebo brodění/přeplavání říčky – vždyť na cestě k pacientovi je občas čeká i v reálním zaměstnání i nejedna překážka. Ani resuscitační úkol nemohl chybět. Etiologie byla respirační – aspirace cizího tělesa. Posádky se letos staly také na jeden úkol personálem urgentního příjmu fakultní nemocnice. Diagnózu kanylové sepse a chronické renální selhání stěžovala jazyková a kulturní bariéra, se kterou se posádka musela vypořádat. S infarktem myokardu se posádky setkaly u prominentního hosta nevěstince, zde bylo žádoucí vzpomenout na jednu z možných kontraindikací nitroglycerínu, a to po užití sildenafilu. Metabolickým okénkem byl zásah u 12 leté pacientky s prvním záchytem diabetu prvního typu. Úkol připomněl, že zasahující záchranář může v terénu telefonicky konzultovat jakéhokoli specialistu, nejenom angiosál a traumacentrum, jak je již běžným zvykem. Letošní novinkou bylo také virtuální stanoviště, kde si posádka s využitím simulačního virtuálního programu mohla vyzkoušet chování v místě hromadného neštěstí, včetně třídění pacientů dle START.

Na rallye revíz však více než ve kterékoli jiné soutěži platí, že je důležité účastnit se a ne jenom vyhrát, protože s bohatými zkušenostmi odcházel každý účastník, a ty jsou mu každodenním pomocníkem v boji o záchranu lidského života. Vítězi letošních obou národních kategorií byli Slovenské týmy, v mezinárodní soutěži ovládly pomyslné bedny pro změnu v obou kategoriích týmy ze Spojených států amerických. V medické soutěži, letos ve velmi těsném bodovém rozmezí, zvítězil nakonec tým z Olomoucké Univerzity Palackého. Tým vyslaný portálem AKUTNĚ.CZ ve složení Martina Kosinová, Zuzana Markuseková a Eliška Kuchařová, se v náročném zápolení i přes občasné „diagnostické zaškobrtnutí“ nakonec také mohl radovat z úspěchu a umístil se na 3 místě.
Odměnou všem zúčastněným po téměř dvou dnech zachraňování životů figurantů byla tradiční spanilá jízda ambulantních a hasičských vozů, pomalu projíždějících po přilehlých vesnicích, se zástupy mávajících a blahopřejících kolemstojících i kolemsedících. Přátelská atmosféra, přítomnost lidí absolutně nadšených pro svoji práci a jak lavina se šířící entusiasmus, to je další nedílnou součástí průběhu celé akce. Do ranních hodin pokračující společenský večer umožnil sdílet zkušenosti a zvyklosti mezi posádkami z různých koutů světa a dal za vznik i mnohým přátelstvím. Nezbývá než poděkovat všem soutěžícím, organizátorům, figurantů a rozhodčím za naprosto úžasnou atmosféru. Letos patří o to větší dík, alespoň od nás, účastníků medické soutěže, za letošní bohatý program i v naší studentské soutěži – jako každý rok jste nás zase na něčem nachytali – a za to Vám moc děkujeme.
V neděli odjezd z Dlouhých Strání byl lehčí snad jen proto, že jsme se loučili s tím, že se za rok opět setkáme.

V závěru již jen několik zajímavých fakt:

Největší Rallye Rejvíz v historii – 93 posádek!

16. ročník mezinárodní soutěže záchranných služeb
6. ročník soutěže operátorů ZOS „Zlaté sluchátko“
2. ročník soutěže studentů lékařských fakult MUC. RR

Zúčastněné země: Česko, Estonsko, Chorvatsko, Japonsko, Kanada, Kypr, Litva, Maďarsko, Německo, Nizozemí, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Turecko, USA, Velká Británie

 • Stanoviště KPR - cizí těleso v dýchacích cestách
  Stanoviště KPR - cizí těleso v dýchacích cestách
 • Stanoviště s metabolickou tématikou - prvozáchyt DM u mladé dívky
  Stanoviště s metabolickou tématikou - prvozáchyt DM u mladé dívky
 • Dělník v lese zavalen stromem - poranění pánve
  Dělník v lese zavalen stromem - poranění pánve
 • Vyšetření dělníka zavaleného stromem
  Vyšetření dělníka zavaleného stromem
 • Dopravní nehoda - auto narazilo do vedení vysokého napětí
  Dopravní nehoda - auto narazilo do vedení vysokého napětí
 • Dopravní nehoda
  Dopravní nehoda
 • Řidič auta z dopravní nehody s inzulinovou pumpou a proběhlým IM
  Řidič auta z dopravní nehody s inzulinovou pumpou a proběhlým IM
 • Týmová práce byla jednou ze základních podmínek úspěchu v soutěži
  Týmová práce byla jednou ze základních podmínek úspěchu v soutěži
 • Pacientka na Urgentním příjmu - problematika komunikační bariéry
  Pacientka na Urgentním příjmu - problematika komunikační bariéry
 • Diváků a rozhodčích bylo jako každý rok přitomno spousta
  Diváků a rozhodčích bylo jako každý rok přitomno spousta
 • Kojenec s cyanotickou srdeční vadou
  Kojenec s cyanotickou srdeční vadou
 • Virtuální svět - nácvik třídění START a chování při hromadné dopravní nehodě
  Virtuální svět - nácvik třídění START a chování při hromadné dopravní nehodě
 • Ukázka dekontaminace chemicky či radiačně kontaminovaného pacienta
  Ukázka dekontaminace chemicky či radiačně kontaminovaného pacienta
 • KPR - posádka z Kréty
  KPR - posádka z Kréty
 • Japonský tým u dívky s DM - celkové třetí místo v Mezinárodní soutěži posádek s lékařem
  Japonský tým u dívky s DM - celkové třetí místo v Mezinárodní soutěži posádek s lékařem
 • Host nevěstince s IM - posádka "Chráněná dílna" - celkové druhé místo v Národní soutěži RLP
  Host nevěstince s IM - posádka "Chráněná dílna" - celkové druhé místo v Národní soutěži RLP
 • Slovinci v akci
  Slovinci v akci
 • Poranění dělníka v lese - Brněnský tým RLP
  Poranění dělníka v lese - Brněnský tým RLP
 • 17 letá dívka s podezřením na plicní embolii po důkladném odebrání anamnesy
  17 letá dívka s podezřením na plicní embolii po důkladném odebrání anamnesy
 • Brněnské týmy studentů účastnících se MUC. RR podpořené NF AKUTNĚ.CZ
  Brněnské týmy studentů účastnících se MUC. RR podpořené NF AKUTNĚ.CZ
 • Slavnostní vyhlášení výsledků - MUC. RR 2012
  Slavnostní vyhlášení výsledků - MUC. RR 2012
 • Tým portálu AKUTNE.CZ ve vítězném opojení z 3. místa
  Tým portálu AKUTNE.CZ ve vítězném opojení z 3. místa
 • Vyhlášení mezinárodní soutěže
  Vyhlášení mezinárodní soutěže
 • vyhlášení národní soutěže RLP
  vyhlášení národní soutěže RLP


Zpět

Platinoví partneři

Zlatí partneři

Další partneři

Adresa:

Nadační fond AKUTNĚ.CZ
Kamenice 5
625 00 Brno
IČ: 29211719, DIČ: CZ29211719
Spisová značka: N 347
vedená u rejstříkového soudu v Brně

Kontakt:

Číslo účtu: 555 000 100/5500 (Raiffeisenbank)
Telefon: +420 728 573 580
(pracovní dny Po–Pá 15:00–17:00)
E-mail: sekretariat@akutne.cz

Nastavení cookies

AKUTNĚ.CZ ISSN 1803-179X

Lidé | Spolupráce a odkazy | Sponzoři

Vytvořil Institut biostatistiky a analýz LF MU

Edukační portál AKUTNĚ.CZ je součástí vzdělávacího obsahu sítě lékařských fakult MEFANET