MSD Global Infectious Disease Forum

Na přelomu listopadu a prosince 2016, v předvánočním Římě, proběhlo mezinárodní setkání infekcionistů, intenzivistů a mikrobiologů. Konference MSD Global Infectious Disease Forum se ve dnech 30. listopadu a 1. prosince zůčastnilo na 400 účastníků z nejrůznějších koutů světa, od Asie přes Evropu až po Severní Ameriku.

Nabitý odborný program startoval již v brzkých ranních hodinách a odstartoval hned jedním z nejzajímavějších témat,první příspěvek se týkal úskalí a důležitosti včasné léčby infekcí způsobených gramnegativními bakteriemi, včetně nejobávanějšího původce pseudomonas aeruginosa a. Celé odpoledne až do večerních hodin prvního konferečního dne se pak neslo v duchu rizik vzniku infekce clostridium difficile v intenzivní péči a možnostech její léčby. Velká část programu se pak věnovala rekurentní infekci c. difficile a novým doporučeným postupům její diagnostiky a léčby, které byly publikovány v letošním roce.

Po skončení odborného programu se pak většina účastníků vydala do centra věhlasného Říma. Sice jsme díky celodennímu odbornému programu neměli možnost navštívit památky jako jsou Colosseum, Forum romanum či Pantheon, ale i samotná procházka centrem města byla po nabytí tolika vědomostí osvěžující.

Druhý den byl v duchu mírně specializovanějších témat, jako jsou invazivní mykotické infekce, zejména pak u imunokompromitovaných pacientů vč. pacientů po transplantacích. Odpoledne se pak neslo paradoxně pro nás "v pozitivním duchu", věnované sice infekcím MRSA, ale k našemu překvapení zde bylo prezentováno mnoho klinických studií nových antibiotik, účinných právě i na ony obávané multirezistentní kmeny (MRSA, VRE, ESBL kmeny...). Díky těmto novinkám, bylo v průběhu posledního bloku opakovaně řečeno, že je nejvyšší čas přestat užívat výraz "multirezistentní bakterie", když se poslední roky registrují nová a nová antibiotika účinná i proti těmto námi tak obávaným kmenům. Problematický stran rezistence ale stále zůstává volný prodej antibiotik v některých zemích a tím výrazný nárust rezistence, což se naštěstí netýká České republiky ani sousedních zemí. Pravdou však zůstává, že velké množství prezentovaných nových antibiotik ještě není v EU a tím pádem ani v České republice registrovaných, a tedy pro nás tyto kmeny stále zůstávají multirezistentními.

Můžeme tedy doufat v lepší časy, nejen díky racionálnějším indikacím antibiotik, ale i díky vývoji nových léků.


29. 12. 2016 Martina Kosinová
Řím
Infectious disease forum
Zpět