Obstetric Anaesthesia annual meeting in Belfast

Obstetric Anaesthesia annual meeting in Belfast

27. 5. 2018 Martina Kosinová, Petr Štourač

Většina lidí cestujících do Severního Irska, konkrétně do Belfastu, města Titanicu, přibaluje do kufru deštníky/ pršipláště a teplé oblečení. Účastníci letošního setkání porodnických anesteziologů (Obstetric Anaesthesia annual meeting) však měli jedinečnou možnost zažít Belfast za žáru slunce, modré oblohy a nadprůměrných teplot. I přes výjimečné povětrností podmínky stál dvoudenní odborný program za shlédnutí.

Klíčová slova: Best paper award, obstetric anaesthesia, Belfast

Žhavě diskutovanými tématy bylo každoroční život ohrožující peripartální krvácení a bohatá diskuze nad posunem v přístupu a jeho častých změnách, od podávání plné krve, erytrocytárních koncentrátů až po cílenou hemosubstituci dle bedside testů.

Páteční program kromě prezentace posterů a volných sdělení přinesl jednak v posledních letech pravidelně diskutovanou porodnickou analgezii s PCA remifentanilem, kde i přes razantní postoj k vyřazení remifentanilu z porodního sálu hlavního řečníka publikum zůstalo svými názory při zemi a jednoznačná většina přítomných hlasovala pro užití remifentanilu na porodním sále, byť se zásadními bezpečnostními opatřeními, jako je péče 1:1, klinická monitorace apod.

Asi největším překvapením byla velmi kvalitně zpracovaná přednáška Mika Kinselly „Lateral thinking by obstetric anaesthetists“. Dr. Kinsella přehledně shrnul vývoj laterální dislokace dělohy, a to od neuvěřitelného roku 1933 do současnosti. I přes takto dalekou historii jasných důkazů o benefitu prevence komprese dolní duté žíly u těhotných zůstává toto jednoduché opatření často opomíjeno, a to zjevně ne jen v ČR, ale i v UK. Alarmující je i většinově chybný odhad míry náklonu, který dr. Kinsella názorně ukázal na náklonu známé věže v Pise a odhadu jejího náklonu veškerým zdravotnickým personálem na porodním sále.

Po schůzi členů Obstetric Anaesthetists Association (OAA) přišla slavnostní chvíle, kdy byly oceněny nejlepší práce kongresu. Po nich byl na pódium pozván šéfredaktor časopisu International Journal of Obstetric Anaesthesia, oficiálního časopisu OAA, prof. Michael Peach, který vyhodnotil nejlepší práci otisknutou v tomto prestižním časopise v roce 2017.

Vítěznou prací se v silné konkurenci stala práce dr. Martiny Kosinové, členky vedení portálu AKUTNĚ.CZ, týkající se ovlivnění novorozenecké poporodní adaptace volbou svalového relaxans.

Za tým podílející se na studii RocSugIO, která práci předcházela, si cenu převzali Martina Kosinová a Petr Štourač. Jde o výjiměčný úspěch celé české anesteziologické školy a velký dík tak patří i České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, která studii podporovala.

 • SS Nomadic | Původní loď od společnosti White Star line.
  SS Nomadic
 • Dok Titaniku
  Dok Titaniku
 • HMS Caroline | Válečná loď z WWI
  HMS Caroline
 • Titanic Belfast | Námořní muzeum
  Titanic Belfast
 • Mike Kinsella
  Mike Kinsella
 • Stormont park
  Stormont park
 • Budova Parlamentu | Belfast
  Budova Parlamentu
 • Best paper award | Petr Štourač, Martina Kosinova, Michael Peach
  Best paper award


Zpět

Platinoví partneři

Zlatí partneři

Další partneři

Adresa:

Nadační fond AKUTNĚ.CZ
Kamenice 5
625 00 Brno
IČ: 29211719, DIČ: CZ29211719
Spisová značka: N 347
vedená u rejstříkového soudu v Brně

Kontakt:

Číslo účtu: 555 000 100/5500 (Raiffeisenbank)
Telefon: +420 728 573 580
(pracovní dny Po–Pá 15:00–17:00)
E-mail: sekretariat@akutne.cz

Nastavení cookies

AKUTNĚ.CZ ISSN 1803-179X

Lidé | Spolupráce a odkazy | Sponzoři

Vytvořil Institut biostatistiky a analýz LF MU

Edukační portál AKUTNĚ.CZ je součástí vzdělávacího obsahu sítě lékařských fakult MEFANET