Všechny algoritmy také prošly recenzním řízením odborníkem na danou problematiku.
Ponořte se do nových virtuálních případů z klinické praxe! Zde jsou nové interaktivní algoritmy roku 2025:
Anafylaxe u dítěte
Algoritmus poskytuje systematický přístup k diagnostice a léčbě anafylaktického šoku u dětí od první pomoci až po dispenzarizaci. Zaměřuje se na rozpoznání příznaků, podání adrenalinu (Epipen) a další léčbu. Zahrnuje identifikaci stavu, včetně méně častých příznaků a měření tryptázy k potvrzení diagnózy.
Myasthenia gravis
Myasthenia gravis patří mezi autoimunitní onemocnění postihující nervosvalovou ploténku. Typickým projevem je kolísající svalová slabost. Vzhledem k nekonstantním a různorodým klinickým příznakům se často jedná o diagnostickou výzvu, s níž se mohou setkat specialisté z různých oborů. Včasná diagnostika a vhodně zvolená terapie je základem každé úspěšné léčby, navíc však u myastenie musíme mít na paměti i riziko vzniku myastenické krize jakožto život ohrožujícího stavu. Které faktory mohou k rozvoji myastenické krize přispět (a mnoho dalšího) se dozvíte v tomto výukovém algoritmu.
CMP - 2025
Cévní mozková příhoda (CMP) je akutní onemocnění mozku způsobené poruchou krevního zásobení – buď ischemickou (uzávěr cévy), nebo hemoragickou (krvácení). Mezi hlavní rizikové faktory patří vysoký krevní tlak, cukrovka, kouření a srdeční onemocnění. Typické příznaky zahrnují náhlou slabost, poruchy řeči a ztrátu rovnováhy. Včasná lékařská pomoc je klíčová. V algoritmu se řešitel seznámí s diferenciací typů CMP, naučí se reagovat na varovné příznaky a rozhodovat o dalším postupu v akutní fázi. Získá tak přehledný rámec pro první kroky v diagnostice a léčbě tohoto život ohrožujícího stavu.
Porucha vědomí s křečemi
MUDr. Viktória Kokošová, doc. MUDr. Martin Pail, Ph.D., Magdalena Petrlová, Andrea Dobrovolná
Porucha vědomí doprovázená křečemi je akutní stav, který může vznikat na základě různých patofyziologických mechanismů, jako je epileptický paroxysmus, metabolická či kardiovaskulární porucha. Včasná a správná diagnostika je při poruše vědomí s křečemi zásadní pro volbu adekvátní terapie a prevenci komplikací. Zvláštní pozornost je přitom potřeba věnovat potenciálně život ohrožujícímu stavu – status epilepticus. Algoritmus vás provede klíčovými rozhodnutími, od první pomoci přes diferenciální diagnostiku až po terapeutické strategie, které reflektují nejnovější doporučení v neurologii a urgentní medicíně.
Chronická bolest hlavy
doc. MUDr. Vojtěch Peřina, Ph.D., MUDr. Markéta Šafářová, Michaela Leskovjanová, Richard Smrž. Ilustrace: Chat GPT
Bolest hlavy je jedním z nejčastějších klinických příznaků, se kterými se lékaři setkávají, a může mít široké spektrum příčin - od benigních až po závažné patologické stavy. Správná diagnostika je komplexní - vyžaduje systematický přístup, zahrnující podrobnou anamnézu, fyzikální vyšetření a v případě potřeby cílená doplňující vyšetření. Tento algoritmus představuje krok za krokem strukturovaný diagnostický proces, který lékaři pomáhá určit možnou příčinu bolesti a zvolit vhodnou terapeutickou strategii. Algoritmus se týká bolesti chronické, je proto nejprve nutné vyloučit bolest akutní a příčiny s ní související.