V novém roce nový algoritmus

Laviny si během letošní zimy vyžádaly nečekané množství obětí v evropských horách. Jak se chovat v lavinovém terénu, jak hledat postižené, jak postupovat při jejich záchraně? Odpovědi na tyto i další otázky najdete ve zbrusu novém algoritmu Zavalení lavinou, který Vám přináší portál AKUTNĚ.CZ.

První algoritmus v novém roce, který máme tu čest Vám představit, přináší vzácnou, ale často fatální situaci zavalení lavinou hned ve dvou větvích. V jedné zjistíte, jaké výhody přináší, když si s sebou do hor vezmete patřičnou výbavu. V té druhé zakusíte obtížnou záchranu postiženého bez lavinového hledače. Nenechte si utéct ani jednu z nich! Přejeme Vám bezpečné zimní radovánky a nechť Vaše setkání s lavinou zůstanou jen virtuální.

15.4.2016 | , ,

Ve sněhových lavinách zemře v zemích Evropy a Severní Ameriky každoročně více než 150 lidí. Většinu z nich tvoří horolezci, lyžaři a skialpinisté. Mnoha úmrtím lze předejít preventivními opatřeními, případně rychlým vyproštěním zavalených osob, správným způsobem poskytnutí první pomoci, tříděním postižených na místě nehody a následnou specializovanou léčbou ve správném zdravotnickém zařízení. V tomto algoritmu si vyzkoušíte jak správně postupovat při záchraně člověka kompletně zasypaného lavinou, která má tyto parametry: šířka odtrhu 200 m, výška odtrhu 0,2 – 1,8 m, délka laviny 600 m, výška nánosu 6 m, odhadovaná váha sněhu 9960 tun.
Nejdříve se vžijete do role členů skialpinistické výpravy, která je v Krkonoších zaskočena sesuvem laviny, následně pak do role lékaře zdravotnické záchranné služby, který je zodpovědný za primární ošetření osob vyproštěných horskou službou.


1. 2. 2017
Zpět