31. kongres Evropské společnosti intenzivní medicíny.

Téměř v srdci Paříže v poloze mezi dvěma vítěznými oblouky se 20. - 24. října 2018 konal v Palais des Congres 31. Mezinárodní kongres Evropské společnosti intenzivní medicíny. Velkolepě pojatý a uspořádaný kongres musel nadchnout a uspokojit 6 124 účastníků, kteří měli možnost si každodenně vybrat odborný program probíhající v 10. paralelních přednáškových sálech.

Dominantní pozornost stále přitahuje problematika nemocí kardiovaskulárního systému a jejich monitorace, otázky spojené s diagnostikou a terapií sepse. Komu tento tradiční způsob nabývání nových informací nevyhovuje, mohl dát přednost účasti na posterových prezentacích nebo se aktivně podílet na mnoha interaktivních diskusích na rozličná témata intenzivní medicíny. Stále více je na těchto sympoziích v popředí možnost simulované a aktivní výuky zájemců v precizně připravených a vybavených minisimulačních centrech, kterých bylo v letos v Paříži k dispozici více než dvě desítky. Před nadcházejícím podzimem se nám tak naskytla možnost aktivně zakanylovat a napojit „pacienta“ na VV ECMO.

V prostorách přesahujících 1600 m² se představilo 79 vystavujících společností s přístrojovými novinkami, které bylo opět možno v naprosté většině vyzkoušet. Tradičně největší zájem je o alternativní možnosti zajištění dýchacích cest a invazivních vstupů.

Byla patrná skutečnost, která byla s potěšením zmíněna i prezidentem kongresu, že na aktivní účasti se v poslední době mnohem více podílejí mladší lékaři a ženy pracující v intenzivní medicíně. Tento trend se zcela jistě potvrdí i příští rok v Berlíně, který bude hostitelem  nadcházejícího ročníku eurokongresu společnosti ESICM.


27. 10. 2018 Petr Dominik
ESICM
Paříž
Zpět