MUDr. Jan Lejčko místopředseda SSLB; CLB, Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, Fakultní nemocnice Plzeň, Plzeň, Česká republika
Nádorová bolest vyžaduje od počátku efektivní léčbu. Výuková případová studie demonstruje výstižně postup dle obecně uznávaného algoritmu farmakoterapie, který představuje třístupňový analgetický žebříček s výběrem analgetika dle intenzity bolesti. Správně je využit současně doporučovaný postup dle principu „elevator“ podle něhož se nemá zbytečně oddalovat nasazení silných opioidů. Velkým problémem bývá u onkologických pacientů průlomová bolest. U řady nemocných se objevuje již v období aktivní onkologické léčby. Současný účinný farmakologický přístup k léčbě průlomové bolesti je v kasuistice uveden. K dostatečné kontrole nádorové bolesti je někdy nutno využít i další léčebné modality. U neztišitelných bolestí při tumoru pankreatu bývá velmi přínosná neurolýza plexus coeliacus. Výkon by však měl být proveden záhy po stanovení diagnózy. Podaří-li se nakonec u pokročilého nádorového onemocnění dosáhnout úlevy od bolesti vystoupí často do popředí celková životní expektace, kachektizace, nechutenství a ztráta soběstačnosti. Vzniklá situace ukazuje na potřebu mnohem širšího přístupu k onkologickému pacientovi než je „pouhé“ potlačení somatické bolesti neboť nádorová bolest má i další rozměry: psychický, sociální a spirituální.
ROKYTA, Richard, Miloslav KRŠIAK a Jiří KOZÁK, ed. Bolest: monografie algeziologie. 2. vyd. Praha: Tigis, 2012. ISBN 978-80-8732-302-1.
HAKL, Marek. Léčba bolesti: současné přístupy k léčbě bolesti a bolestivých syndromů. 2., dopl. vyd. Praha: Mladá fronta, 2013. Aeskulap. ISBN 978-80-204-2902-5.