CMP - 2025


Cévní mozková příhoda (CMP) je akutní onemocnění mozku způsobené poruchou krevního zásobení – buď ischemickou (uzávěr cévy), nebo hemoragickou (krvácení). Mezi hlavní rizikové faktory patří vysoký krevní tlak, cukrovka, kouření a srdeční onemocnění. Typické příznaky zahrnují náhlou slabost, poruchy řeči a ztrátu rovnováhy. Včasná lékařská pomoc je klíčová. V algoritmu se řešitel seznámí s diferenciací typů CMP, naučí se reagovat na varovné příznaky a rozhodovat o dalším postupu v akutní fázi. Získá tak přehledný rámec pro první kroky v diagnostice a léčbě tohoto život ohrožujícího stavu.

2025
krevní tlak
mechanická trombektomie
intravenózní trombolýza
antikoagulační terapie
fibrilace síní
FAST
Zveřejněno: 18.7.2025

Recenze

Algoritmus představuje vysoce kvalitní edukační materiál, který reflektuje současné trendy v managementu cerebrovaskulárních onemocnění. Jeho implementace do klinické praxe by bezpochyby přispěla ke standardizaci postupů v souladu s evidence-based medicine a potenciálně ke zlepšení výsledků léčby pacientů s CMP.
Zvláště cenný je důraz kladený na interdisciplinární spolupráci (neurolog, radiolog, neurochirurg), optimalizaci časových parametrů a individualizaci léčebného postupu na základě klinického stavu a komorbidity pacienta.
Z pohledu cerebrovaskulární problematiky algoritmus vyváženě pokrývá ischemické i hemoragické příhody při zachování srozumitelnosti i pro méně zkušené kliniky, aniž by se dopouštěl nepřípustných zjednodušení.

Zdroje

JURÁK L, BENEŠ M, DIENELT J, SUCHOMEL P. Koincidence ischemické cévní mozkové příhody a akutního infarktu myokardu – dvě kazuistiky. Neurol. praxi. 2022;23(3):252-256.

TOMEK, Aleš. Neurointenzivní péče. 2., přeprac. a dopl. vyd. Praha: Mladá fronta, 2014. 498 s. Edice postgraduální medicíny.

RŮŽIČKA, Evžen. Neurologie. 1. vydání. Praha: Stanislav Juhaňák - Triton, 2019. xxxix, 541 stran.

Výukové cíle

1. Student se naučí rychle a správně rozpoznat příznaky cévní mozkové příhody a efektivně jednat.
2. Student se naučí aplikovat správné postupy při léčbě CMP, dokáže posoudit, zda je pacient vhodný pro intravenózní trombolýzu a naučí se efektivně řídit krevní tlak, aby se minimalizovalo riziko komplikací během akutní fáze.
3. Student dokáže navrhnout terapeutický plán péče o pacienty po CMP, který zahrnuje prevenci opakovaných cévních příhod a dlouhodobou farmakoterapii.

Klíčové body

1. Pokud se objeví náhle vzniklý neurologický deficit (př. afázie, hemiparéza), je klíčové okamžitě provést orientační neurologické vyšetření a neprodleně volat záchrannou službu.
2. U iCMP indikovaných k léčbě tenekteplázou musíme před podáním bolusu snížit TK pod 185/110 mmHg. U pac. s ICH musíme co nejdříve snížit sTK pod 140 mmHg a dále s TK udržujeme v rozmezí 130-150 mmHg.
3. U pacientů s fibrilací síní na přímých antikoagulanciích, kteří plánovaně podstupují zákroky s nízkým rizikem krvácení (např. extrakce 1–3 zubů), přerušujeme terapii minimálně – vynecháme ranní dávku v den výkonu.

Další verze algoritmu

Související algoritmy

Externí odkazy

Algoritmy