Anestezie u hrudních operací

MUDr. Ivo Křikava, Ph.D., Martina Dvončová, Nikol Englišová

Karcinom plic je nejvíce se vyskytujícím nádorem u mužů a třetím nejčastějším u žen. Chirurgický zákrok je jedním z běžných způsobů léčby. Jelikož operace na plíci ovlivní ventilační schopnosti pacienta, je potřeba k tomuto zákroku z hlediska anesteziologie přistupovat specificky. Algoritmus je tedy především zaměřen na volbu předoperačních vyšetření dýchacího systému pacienta a intubačních pomůcek, mezi kterými hraje důležitou roli dvoucestná endobronchiální kanyla. Dále se algoritmus zaměřuje na volbu ventilačního režimu a další odlišnosti u tohoto typu operace.  V neposlední řadě nastiňuje situaci, kdy ventilace a oxygenace pacienta, i přes cílené zásahy anesteziologa, selhává.

review-photo

doc. MUDr. Teodor Horváth, CSc., Ph.D. hrudní chirurg, Chirurgická klinika Fakultní nemocnice Brno

Případ se rozvíjí v pěti hlavních krocích. Je podán důmyslně, přehledně a s citem pro detail. Nevtíravě upozorňuje na zásadní linii prolínající se anesteziologickou dovedností v souvislosti s plicní resekcí: dynamika fyziologie dýchání, respektive příslušné umělé plicní ventilace koresponduje s mechanickou komponentou její stability. Účinnost a bezpečnost anestezie stoupá anebo klesá s mírou a kvalitou mezioborové spolupráce a vcítění se do situace toho druhého. Stejně je tomu tak i na chirurgické straně. Virtuozita obou odborností může zazářit  v plném lesku pouze v jejich úzké spolupráci. Úplná orientace v problematice vlastní odbornosti je jejím samozřejmým předpokladem. A právě k ní tento zdařilý algoritmus pobízí. Daný sled situací představuje jasný návod k hladkému překonávání úskalí s nimíž se anesteziolog u resekce plic pravidelně potýká.

VYMAZAL, Tomáš a Pavel MICHÁLEK. Anestezie a pooperační péče v hrudní chirurgii. Praha: Mladá fronta, 2016. Aeskulap. ISBN 978-80-204-3755-6.

vloženo: 2. 6. 2015 | poslední úpravy: 2. 4. 2019

Zpět

Platinoví partneři

Zlatí partneři

Další partneři

Adresa:

Nadační fond AKUTNĚ.CZ
Kamenice 5
625 00 Brno
IČ: 29211719, DIČ: CZ29211719
Spisová značka: N 347
vedená u rejstříkového soudu v Brně

Kontakt:

Číslo účtu: 555 000 100/5500 (Raiffeisenbank)
Telefon: +420 728 573 580
(pracovní dny Po–Pá 15:00–17:00)
E-mail: sekretariat@akutne.cz

Nastavení cookies

AKUTNĚ.CZ ISSN 1803-179X

Lidé | Spolupráce a odkazy | Sponzoři

Vytvořil Institut biostatistiky a analýz LF MU

Edukační portál AKUTNĚ.CZ je součástí vzdělávacího obsahu sítě lékařských fakult MEFANET