Terapie β-blokátory vede ke kontrole srdeční frekvence a může potlačit nežádoucí efekt β-stimulujících katecholaminů u pacientů v septickém šoku. Nicméně jejich negativní chronotropní a inotropní efekt může potenciálně vést k nežádoucímu efektu snižení srdečního výdeje s následnou poruchou mikrocirkulace. Cílem prospektivní randomizované studie bylo zhodnotit efekt β-blokády navozenou β1-blokátorem esmololem k redukci srdeční frekvence pod 95/min u septických pacientů za sledování efektu na systémovou hemodynamiku a mikrocirkulaci. Z výsledků této pilotní studie (25 pacientů): použití titrované infuze esmololu k redukci srdeční frekvence u pacientů v septickém šoku bylo asociované se zachováním srdečního výdeje, bez ovlivnění mikrovaskulární cirkulace a redukci dávek noradrenalinu.
Autoři přináší randomizovanou kontrolovanou studii u pacientů s ARDS ve srovnání účinků ventilace malými a velkými dechovými objemy a jejich vliv na kardiální index a dodávku kyslíku. Ventilace malými dechovými objemy vedla k nižším hodnotám pH, vyšším hodnotám PaCO2,
kardiální index a index dodávky kyslíku byl vyšší ve skupině s nižšími dechovými objemy. Výsledky studie podporují hypotézu pozitivní efekt ventilace s malými dechovými objemy u pacientů s ARDS. Tento pozitivní efekt může být částečně objasněn zlepšením hemodynamických parametrů. Zdá se, že mírny vzestup PaCO2 během ventilace s malými dechovými objemy predikuje zvýšení kardiálního indexu.
Předpokladá se , že vysoká intraoperační inspirační frakce kyslíku vede k redukci incidence chirurgické infekce, vzniku pooperační nauzey a zvracení a vede k vzniku atelektáz. Autoři přináší meta-analýzu dostupných studií (22 studií, 7001 pacientů) k posouzení daného přepokladu. Z výsledků plyne, že vysoká intraoperační inspirační frakce kyslíku vede k redukci incidence chirurgické infekce u pacientů s antibiotickou profylaxí, má slabý protektivní efekt na vznik nauzey a zvracení a nezvyšuje riziko vzniku pooperačního atelektáz.
Z výsledků meta-analýzy 19 studií (1394 pacientů) plyne, že enterální (tenké střevo) výživa ve srovnání s gastrickou výživou vede k redukci rizika vzniku pneumonie u kriticky nemocných, bez ovlivnění mortality, délky hospitalizace v intenzivní péči a délky umělé plicní ventilace.
Hypotenze během císařského řezu v subarachnodeální anestezii je sbůsobená sníženou vaskulární rezistencí v důsledku sympatické blokády a snížení srdečního výdeje v důsledku "poolingu" krve v blokované oblasti. Změny bazálního periférního cévního tonu v důsledku těhotenství mohou ovlivňovat závažnost vzniklé hypotenze. Perfuzní index derivován z pulzního oxymetru je používán k odhadu dynamiky periférní perfuze v závislosti na změně periferního cévního tonu. Ve studii byla vyšší hodnota bazálního perfuzního indexu asociovaná s významnější hypotenzí a bazální hodnota perfuzního indexu predikovala incidenci subarachnoideální anestezii-indukované hypotenze během císařského řezu.
Infuze hydoxyetlyškrobu 130/0.4 ale ne hydoxyetylškrobu 200/0.5 nebo želatiny vedla k signifikantní redukci MDA (malondialdehydu) a aktivity MPO (myeloperoxidázy) v játrech,ve střevě,v plicích a v mozku na animálním (potkan) modelu hemoragického šoku. Infuze hydoxyetlyškrobu 130/0.4 taky vedla inhibici produkce střevního TNF-α. Žádný signifikantní rozdíl mezi hydroxyethyl škrobem 200/0.5 a želatinou nebyl pozorován.
Acute respiratory distress syndrome (ARDS) je běžnou komplikací u kriticky nemocných pacientů v důsledků reakce na škodlivé stimuly. Autoři přináší retrospektivní kohortovou studii k posouzení incidence a rizikových faktorů vzniku ARDS v návaznosti na spontánní intracerebrální krvácení. Z celkového počtu pacientů 697 byla prevalence ARDS 27%. Statistickou analýzou indentifikované rizikové faktory byly: ventilace s vysokým dechovým objemem, mužské pohlaví, transfuze EBR a CŽP, vyšší kumulativní bilance tekutin, obezita, hypoxemie, acidóza, nikotinizmus, vazopresorická podpora. Nejvýznamnější rizikový faktor pro vznik ARDS a rizikový faktor nemocniční mortality byla ventilace s použitím vysokých dechových objemů.
Přehledné review k tekutinové terapii kriticky nemocných pacientů: plusy a mínusy jednotlivých infuzních roztoků, dávkování a kvantitativní toxicita. Každý nesprávně indikovaný a dávkovaný infuzní roztok může být škodlivý. Při srovnání efektivity krystaloidů a koloidů je rozdíl jenom mírný, nicméně rozdíly v bezpečnosti jsou významné. Balancované krystaloidy by měli být základním roztokem k tekutinové terapii u kriticky nemocných pacientů, role koloidů zůstává nejasná.
Ventilator-associated pneumonia (VAP) patří mezi nejčastější příčiny mortality a morbidity u kriticky nemocných pacientů. K její prevenci je popisovaných několik EBM doporučení, nicméně kontinuální kontrola tlaku v manžete tracheální kanyly (Pcuff) je v recentních doporučených zmiňovaná jenom zřídka. Periodické měření a úprava Pcuff je nepřesná a nedostatečná k udržovávaní Pcuff v cíleném rozmezí. Nedostatečně nafouknutá manžeta (Pcuff <20cmH2O) tracheální kanyly je jedním z nezávislých rizikových faktorů vzniku VAP cestou mikroaspirací kontaminovaných subglotických sekretů do dolních dýchacích cest. Existují dva typy přístrojů ke kontinuálnímu měření Pcuff: pneumatické a elektronické. I když oba typy prokázali efektivitu k udržování Pcuff v doporučeném rozmezí u kriticky nemocných pacientů, jenom pneumatické prokázali redukci mikroaspiraci a redukci incidence VAP. Kontinuální kontrola Pcuff je efektivní, jednoduchá časově nenáročná metoda, nicméně k prokázání jejich efektivity (VAP incidence, outcome pacientů, konzumpce ATB) je potřeba dalšího zkoumání před její zavedením do rutinné klinické praxe.
Limitace Bierovho bloku nebo i.v. regionální anestezie (IVRA) je turniketová bolest. Naložení jednokomorového turniketu na předloktí během intravenózní regionální anestezie vedlo k redukci dyskomfortu, a k redukci sedace ve srovnání s lokalizací turniketu na paži.
Během posledního roku bylo publikovaných vícero studií věnovaných novým sedativům a hypnotikům, včetně vícero studií v první fázi. Remimazol je nový benzodiazepin s rychlým metabolismem, dosavadní klinické studie potvrzují rychlejší odeznívání efektu ve srovnání s midazolamem. Testují se nová analoga etomidatu s rychlým metabolismem a bez nežádoucí suprese funkce nadledvin, výzkum je zatím jenom v předklinické fázi. Výzkum agonistů gama-amino máselné kyseliny MR04A3 a AZD3043 se nachází v klinickém stádiu I. Vícero nových sedativ a hypnotik je designovaných k rychlému metabolismu. Remimazol má ve světle posledních důkazů vysoký potenciál k uplatnění v klinické praxi.
Nadační fond AKUTNĚ.CZ
Kamenice 5
625 00 Brno
IČ: 29211719, DIČ: CZ29211719
Spisová značka: N 347
vedená u rejstříkového soudu v Brně
Číslo účtu: 555 000 100/5500 (Raiffeisenbank)
Telefon: +420 728 573 580
(pracovní dny Po–Pá 15:00–17:00)
E-mail: sekretariat@akutne.cz
Lidé | Spolupráce a odkazy | Sponzoři
Vytvořil Institut biostatistiky a analýz LF MU
Edukační portál AKUTNĚ.CZ je součástí vzdělávacího obsahu sítě lékařských fakult MEFANET