ESA Publication Course, Visegrád, Maďarsko, 2010

ESA Publication Course, Visegrád, Maďarsko, 2010

28. 12. 2010 ... sejdeme se na AKUTNE.CZ ... i ve Visegrádu

Zástupce portálu AKUTNE.CZ se zúčastnil publikačnho kurzu zaštítěného Evropskou anesteziologickou společností (ESA) a Maďarskou anesteziologickou společností. Dojmy z intenzivního kurzu naleznete v reportáži.

Klíčová slova: ESA, Publication Course, Visegrád, Cochrane, Liz Wager

Petr Štourač
Foto : Ilona Bobek a Matěj Mezey

Termín : 15.-19.11.2010

   Takřka v předvečer II. konference AKUTNE.CZ se mi podařilo díky podpoře ČSARIM zúčastnit  odborného kurzu zaměřeného na publikování odborných prací v zahraničních časopisech týkajících se našeho oboru. Kurz byl určen lékařům ze zemí visegrádské čtyřky a byl podpořen grantem ESA. Již samotná cesta tento visegrádský rozměr notně podpořila trojnásobným překročením majestátně plynoucího Dunaje.
   Z na první pohled nezajímavých témat dokázala skvělá Liz Wager, editorka a recenzentka několika lékařských časopisů, vytáhnout maximum. Každá přednáška, jejichž program kopíroval IMRAD (Introduction, Methods, Results And Discussion) schéma, byla doplněna praktickým cvičením s následnou prezentací tématu ostatním participantům. Celkem se na kurzu sešlo 17 účastníků (8 Polsko, 6 Maďarsko, 2 Slovensko a 1 Česká republika) a je jistě škoda, že naše země nevyužila celou kvótu nabízených 4 míst. Výstupem z našeho pětidenního kurzu byla publikace, která dle přítomných recenzentů snesla nejpřísnější kritéria.
   Doprovodnými řečníky byli recenzent Max Pittler z German Cochrane Centre a Kamran Abbasi, šéfredaktor Journal of Royal Society of Medicine, kteří do mozaiky publikačního poznání přispěli svými střípky.

   Vítaným zpestřením náročného kurzu, kdy odborný program začínal v 9 hodin ráno a nekončil před 18 hodinou, byla návštěva visegrádského hradu, noční Budapešti a večerního rytířského klání.

   Závěrečný test komplexně prověřil získané vědomosti a jeho úspěšné složení bylo podmínkou získání certifikátu o účasti.

   Co říci závěrem? Tak profesionálně a poctivě odvedenou práci plnou pro publikační praxi užitečných informací doplněných nácvikem praktických dovedností jsem rozhodně nečekal. Celý kurz nejen naplnil, ale výrazně předčil má očekávání. Bude-li se opakovat, rozhodně doporučuji účast dalším lékařům našeho oboru.
 

 • Účastníci kurzu - Visegrádský hrad
  Účastníci kurzu - Visegrádský hrad
 • Studijní skupina č. 4
  Studijní skupina č. 4
 • Liz Wager
  Liz Wager
 • Studijní skupina č. 2
  Studijní skupina č. 2
 • Koordinátorka kurzu - Ilona Bobek, M.D.
  Koordinátorka kurzu - Ilona Bobek, M.D.
 • Max Pittler - Cochrane Germany
  Max Pittler - Cochrane Germany
 • Kamron Abbasi - šéfredaktor JRCM
  Kamron Abbasi - šéfredaktor JRCM
 • Účastníci kurzu
  Účastníci kurzu
 • Středověký večer - lukostřelci
  Středověký večer - lukostřelci
 • Budínský hrad v noci
  Budínský hrad v noci


Zpět