American Society of Anesthesiologists (ASA) Annual Meeting 2008, Orlando (Florida, USA)

American Society of Anesthesiologists (ASA) Annual Meeting 2008, Orlando (Florida, USA)

18. 10. 2008 ... sejdeme se na AKUTNE.CZ

Přinášíme Vám reportáž z kongresu American Society of Anesthesiologists, který se konal ve dnech 18.-22. října 2008 v Orlandu.

oficiální logo kongresu

Petr Štourač

24.10.2008 8:15 SEČ

Přistávám ve Vídni, mé plíce naplňuje kouř místních cigaret a čekám na další žlutý, tentokrát Student Agency. Na netu se právě objevují rozsudky v kauze Kuřim (díky za avízo, mami). Tak jsem konečně zpět.

P.S. Nakonec to nebyl na přivítanou pštrosí steak, ale stylově bizoní.

23.10.2008

Tak a je to tady, nastává loučení s International Plaza Resort and Spa. Ještě ranní rozloučení s greenem, jež mi tak přirostl k srdci, poté co hned zkraje proměňuji 5m putt, nemohu ani jinak. Check-out krátký a jasný, objednal jsem si jej přes kabelovku, tudíž mi jen dali účet. MEARS Motor Shuttle na letiště přijíždí včas a já se kochám naposledy krajinou okolo Orlanda plnou odvodňovacích kanálu a zábavních parků. Fascinuje mě přehlednost příjezdu na letiště, kdy pokud alespoň tušíte, kam letíte, nemůžete minout. Oproti Praze docela rozdíl. Check-in proběhl plně automaticky a můj strach se ukázal naprosto neoprávněný, je to snad nejpříjemnější odbavení, co jsem zažil. Paní u přepážky mi sice řekla, že 19,2 kg je na check-in baggage moc, ale poté co jsem jí přepnul váhu do lbs. se náhle rozjasnila a už to bylo v pořádku.

Teď už jen sedím, vychutnávám si Starbucks coffee velikosti Venti (když ono je fakt dobrý) a čekám na průchod bezpečnostní kontrolou. Loučím se s Amerikou a mírně nostalgicky zamačkávám slzu.

Snad zase brzy nashledanou, však 2009 Annual Meeting of American Society of Anesthesiologists je již za rok a navíc v New Orleans.


22.10.2008 

Poslední den, je to snad pravidlem, je všude zkrácený. Jako by chtěli naplnit heslo „Time is money.“, co nejdříve se rozprchnout a čerstvě nabyté zkušenosti proměnit v zelené bankovky. Já nemám prchnout kam, naše peníze nejsou zelené a barva mého E-konta je modrá. Tudíž klidně sedím na posledním bloku přednášek a v kapse mě hřeje lístek do Universal Studios a na Adventure Island. Velkou diskuzi tu vyvolal vítězný abstrakt Catherine A. Deegan z Dublin tvrdící, že použití kombinované Propofol/Paravertebrální anestézie u operací pro primární Ca prsu snížuje tvorbu IL1 beta a IL-8, zatímco protinádorový IL-10 je naopak zvýšen. Tento abstrakt byl označen jako „Game changing“. Student lékařské falkulty Dukeovy univerzity Nathaniel H. Greene přinesl zajímavé sdělení, kdy na základě předoperačních testů predikuje vznik pooperačního deliria. Velkou pozornost vyvolalo v kuolárech sdělení místních novinářů ,jež převzala i agentura Reuters, kde mírně zkresleně (že by se to nedělo nejen u nás) bylo vyloženo sdělení o vlivu celkové anestézie na učící proces mladých krys. Jejich edukaci to sice významně snižuje, ale automaticky tím říct, že je pro jakýkoli vyvýjejicí se mozek CA škodlivá může říct jen novinář neznalý problematiky. Velmi hezkým doplňkem výstavy se stala výstava obrazů Art Exhibit 2008 ASA Annual Meeting. Rozloučení s OCCC bylo krátké a nenostalgické, přece jen příslib radovánek v Universal Studios byl velkým lákadlem.


Návštěva Universal Studios Orlando a Adventure Island Orlando


Od hotelu pravidelně odjíždí do všech parků mnou již zmíněných, do Busch Garden v Tampě a na mys Canavarel do Kennedy Space Center krásný žlutý autobus. I já do jednoho nasedám a za pár chvil vystupuji na nádrží velikosti Zvonařky (autobusové nádraží v Brně). Po nezbytné prohlídce zavazadel a odebrání otisků prstů jsem slavnostně vpuštěn na Adventure Island. Atmosféra mě tak vtáhla, že já, zarytý odpůrce horských drah, okamžitě vstupuji na zdejší největší atrakci Hulk Roller Coaster.

Je neuvěřitelná, přetížení obrovské, kolikrát jsem se otočil kolem své osy a jel hlavou dolů ani nepočítám. Mírně rozcáplou námořnickou chůzí spokojeně odcházím. Vzápětí se nechávám vystřelit do obrovské výše u Dr. Doom's House of Fear, padám do hlubiny na loďce Pepka námořníka a na kost promoklý (a to mi ještě paní údajně největší sprchu vypnula….. pokud to takhle vypadá vypnuté, jsem rád, že jsem ji potkal) vstupuji do Jurského parku.

Další veleskok na raftu těsně před sežráním Tyranosaurem a vcházím na další mega horskou dráhu, která má hned dvě větve Ice and Hot.

Obě zkouším a zjišťuji, jak se dá ušetřit za alkohol a přesto se šťastně motat za bílého dne. Odpočinková jízda nad ostrovem na dětském vláčku završila příjemný začátek odpoledne. Přebíhám kolem jezera a zeměkoule označené Universal do slovutných Universal Studios.

Cestou míjím Hard Rock Café, udajně největší na světě, obrovskou restauraci věnovanou tématicky NBA a další věnovanou sérii NASCAR (jak jsou velké v porovnání se světem ani nebudu zmiňovat). Park je více zaplněn turisty, takže zatímco Adventure Island je front prost, zde přece jen nějaké to čekání přichází. Ale ona troška odpočinku nezaškodí. Napřed se vydávám ďábelskou cestou Jimmyho Neutrona, pak zjišťuji, jak lord Farquaad i po pozření drakem kuje pikle a jak se s tím Shrek a oslík s grácií sobě vlastní vypořádali. Dávám si pozdní oběd v podobě dvojitého cheeseburgeru s hranolkami, cibulovými kroužky a obrovskou kávou. Byl to hodně hloupý nápad, zejména když následně mířím do Krustylandu, nové atrakce v Universal Studios.

Naštěstí hyperventilací se dá zvládnout leccos a ďábelská jízda Springfieldem proběhla bez nehody. Velice zajímavým počinem je Men In Black jízda. Vítězím svoji rozjížďku, kdy druhého v počtu zastřelených mimozemšťanů porážím o 50 bodů. Mé kroky vedou následně do Čelistí. Klasická vodní atrakce s živými herci, výbuchy nafty a úžasným Velkým Bílým mě nadchla, ale jen jsem uschnul, už jsem zase mokrý.

Vysušil jsem se již v Disaster, kde jsme půl hodiny natáčeli film s režisérem Kinkaidem v destruujícím se metru. Bylo neuvěřitelné, co lze za tento časový úsek natočit. Obzvlášť když vím, jak dlouho mi trvá sestříhat i jen záběr na kanylaci artérie. Ojedinělá indoor horská dráha na motivy Mumie mi vyrazila dech.

Následovaly fotografie mého oblíbeného Návratu do budoucnosti a přesun na závěrečnou atrakci, záchranu E.T., který chce domů. Usedám na kolo a za chvíli, poté co úspěšně unikám policii, jsem u E.T. doma. Také klasika, ale neokoukatelná. Že jsem večerní bazén potřeboval jako sůl snad ani netřeba mluvit. Posezení nad sklenkou místního Chardonnay a aljašským lososem v mém oblíbeném Blue Marlinu nemělo chybu. Stejně se už těším na pštrosí steak v Žabinách (část Brna).
 

21. 10. 2008

 Nadchází poslední plnotučný přednáškový den. Již od rána je program plný zajímavých sdělení. Bloky přednášek prokládám dvěma prezentacemi posterů. I v záplavě kvalitních příspěvků si stačím najít ta sdělení, která jsou pro moji praxi zajímavá a diskuze s autory se mi zdá přínosná. Velice zajímavým úkazem je skutečnost, že snad každý má nějakého příbuzného v Čechách, z Čech pochází, Čechy nedávno navštívil či alespoň zná někoho, kdo tam v nedávné době byl. Oproti Austrálii a Novému Zélandu příjemné překvapení. K obědu ochutnávám místní Florida Hot Dog a jsem rád, že máme náš párek v rohlíku a na Václaváku či na Markt Platz v Basel lze koupit opravdu chutný klobás. Zbytek obědové pauzy vyplňuji pátráním v Exhibition Hall po kvalitních výrobcích.

Rozhodl jsem se vyzkoušet všechny dostupné pomůcky na Difficult Airways. Moji misi usnadnila skutečnost, že prakticky každý měl stejnou figurínu simulujícící Cormack-Lehan III intubační podmínky. Zahajuji na stánku Olympus, kde s přehledem intubuji flexibilním bronchoskopem a videoskopem (Hodnocení 4/5). Zlatý standard se neokouká. Pokračuji s pomůckami nám dobře známými, tedy AirTraq (3/5), který neurazí, ale ani na první dojem nanadchne, a GlideScope, který zaujme hned na první pokus. Přece jen  je bližší běžnému laryngoskopu. Jeho Ranger a GVL verze je běžně dostupná. Nově se objevuje verze Cobalt ve velikostech 2-5 (4,5/5). Máme slíbeno, že po dodání do ČR budeme moci vyzkoušet v praxi, pokud tomu tak bude, přieneseme videoreportáž  Podobný AirTraqu je systém od Ambu s optikou Pentax, který na miniaturním nepřehledném displeji v dobrých světelných podmínkách nezobrazuje prakticky nic. Intubace je tak spíše otázkou intuice a dává vyniknout schopnosti imaginace autora (2/5). Věřím, že na sále, když se zhasne to bude lepší. Následuje stánek Storz, který představuje nový videolaryngoskop. Od první chvíle je to můj favorit. Je vidět, že Storz má mnohaleté zkušenosti s výrobky ze železa,. Řemeslné zpracování je jednoznačně nejlepší. Navíc skvěle napodobuje klasický laryngoskop a intubace je s ním opravdovým zážitkem (5/5). Opět máme od výrobce slíbenou zkoušku, uvidíme. Velice zajímavě se jeví Levitan, možnost kombinace s klasickým laryngoskopem mu dává punc známosti a intubace s ním je tak intuitivní a bezproblémová (4,5/5). Velmi zajímavým výrobkem se jevil produkt firmy EZC Medical. Kombinace flexibilní optiky, možnosti připojení na jakoukoli zobrazovací jednotku a zjevná jednoduchost se zdály nepřekonatelnou kombinací až do praktické ukázky, kdy mnou přinesenou figurínu z jiného stánku nedokázal zaintubovat ani prezentující personál. V průběhu pokusů se výrobek  navíc několkrát rozpadl. Kombinace s praktickou nemožností získat testovací vzorek v ČR odsouvá tento zajímavý produkt na konec startovnío pole (1,5/5). Na závěr si nechávám firmu LMA, která přináší v podobě Mc Grathova video laryngoscopu a LMA CTRACHu komplexní řešení pro jakoukoli situaci (5/5). Z dalších výrobků mne zaujala injekční stříkačka samodetekující epidurální prostor, její praktické využití snad budeme moci také vyzkoušet. Další novinkou, údajně brzy dostupnou v ČR je LidoDerm, tedy náplasti s 5% Lidocainem, registrace je otázkou času. Velice mne potěšil The Beata Clasp , systém k uspořádání kabelů u operačního stolu., jehož vzorek vezu do Evropy Pozvání na různé kongresy a semináře jsem přestal posléze počítat, neboť i já jsem brzy pochopil, že se nejedná o pozvání ze  sympatií, ale o chladný ekonomický kalkul.

Následovaly přednášky týkající se neuromuskulární blokády, posterová sekce a závěrečné přednášky dne o anesteziologických přístrojích. Využití cysteinu ve zvratu neuromuskulární blokády prof. Savarese a tři sdělení na téma "neostigmin ano či ne" byly více než zajímavými. Perioperační insuflace CO2 do operační rány k vyvolání mini skleníkového efektu a tím ochraně před hypotermií, mne velmi zaujala, stejně jako z náhradních dílů sestavený anesteziologický přístroj pro MRI a nakonec naprosto neuvěřitelný Watersův uzavřený systém s injikovaným 2,2ml Sevofluranu ke snížení anesteziologických nákladů na kardioverzi (původní cena 550 USD). To jen pro ty, kdo v rámci přípravy na atestaci odsouvá tyto systémy do muzea (byl to i můj dojem). Původní Watersův systém byl dle dnešního sdělení popsán již 1926.

Den jsem zakončil příjemným plaváním, pár jamkami na greenu a posezením v restauraci Blue Marlin nad Texas Steak Salad a sklenkou kalifornského Cabernet Sauvignonu.

Bloky přednášek navštívených dne 21.10.2008 :

Best Abstracts - jednotlivá vyhodnocená nejlepší abstrakta kongresu

Oral Presentation - Clinical Neurosciences

Poster Session - různá témata, zejména Obstetric Anesthesia a Patient Safety

Oral Presentation - Neuromuscular Transmission

Poster Session - různá témata, zejména Regional Anesthesia and Acute Pain a Chronic and Cancer Pain

Oral Presentation - Equipment, Monitoring, and Engineering Technology - Anesthesiological Device


20. 10. 2008

 Dnešní den je opět slunný, ale oproti prádelně z prvního dne je čímdálvíc příjemněji a příjemněji. Možná si zvykám na zdejší podnebí a začínám chápat, kde se dá strávit důstojně konec života. Opět mne vítá OCCC, které již od rána žije. Obligátní káva, mimochodem stále vynikající a stále zadarmo, upravuje můj první Jet Lag do přijatelné podoby. Usedám do přednáškové místnosti a nechám se unášet libou angličtinou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Je zajímavé, že je zde samotnými prezentéry striktně dodržován časový prostor. Za celou dobu kongresu jsem zaznamenal pouze jedno přetáhnutí, které však bylo způsobeno následnou bohatou diskuzí. Diskuze ke každému tématu probíhají dlouze, každý se těší, až položí svoji otázku a dostane na ni odpověď. Otázky nikdy nejsou pokládány konfrontačně, což zpřehledňuje celou diskuzi. Obědovou pauzu jsem opět využil k průzkumu Orlanda. Tentokrát jsem se rozhodl vyrazit do DownTown, čímž jsem si vysloužil udivený pohled pracovnice Info Desk. Ta mi výborně poradila, že správný autobus je číslo 38. Bohužel mi už zapomněla říct, že 38 okolo poledne nejezdí a místo ní jezdí 8. Tak jsem do ní nasedl. Podrobně jsem se tak seznámil s problematikou slumů a sociální nerovnosti. Poučen z románů Stephena Kinga a Ed McBaina jsem upřeně hleděl do země. Přesto, když jsem uslyšel zvolání OBAMAAAAAA, CLINTOOOOON, jsem odvážně zvedl hlavu a byl svědkem, možná jako jediný anesteziolog z Čech, návštěvy volebního týmu Baracka Obamy a senátorky Hillary Clinton v Orlando. Po více než hodinové cestě jsem si vychutnal pohled na Lake Eola, vychutnal si oběd ve slavném TiKi restaurantu a navštívil Historical Center of Orlando.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nazpět již naštěstí 38 jezdila a po 20 minutách jsem opět usedl do přednáškové místnosti, právě včas, abych zaujal stanovisko ke sběru dat z anesteziologických přístrojů, jejich excesivnosti a nadbytnosti a případnému statistickému zpracování. Večer jsem se opět vyplaval dosyta a poté vyzkoušel Putting Green. O rychlosti severoamerických greenů jsem již slyšel legendy, ale skutečnost zdaleka předčila moje očekávání. I přes absenci stimp metru mohu konstatovat, že nic tak rychlého (kromě linolea), jsem ještě nehrál. 

Bloky přednášek navštívených dne 20.10.2008 :

Best Abstracts - jednotlivá vyhodnocená nejlepší abstrakta kongresu

Poster Session - různá témata

Oral Presentation - Clinical Neurosciences

Oral Presentation - Equipment, Monitoring, and Engineering Technology


Zvítězila tato abstrakta :

Anesthetic Technique and the Cytokine Response to Primary Breast Cancer Surgery : Deegan C.A., Dublin, Ireland

Preoperative Executive Function and Depression Predict Postoperative Delirium : Greene N.H., Durham, North Carolina

Mechanism of Induction of Ischemic Tolerance with Erytropoetin : Roth S., Chicago, Illinois

Antibody Blockade of Potassium Chanels in the Thalamus Reverses Desflurane-induced Unconsciousness : Alkire M.T., Irvine, California

Epidemiology of Anesthesia - related Deaths in the United States, 1999-2004 : Li G., New York, New York

Causes of Mortality after Non-cardiac Surgery: Interelationship between Beta Blockers and Anemia : Kemyani N. A., Toronto, Canada

Estrogen Is Renoprotective in Cardiac Arrest : Nakano T., Portland, Oregon

Natriuretic Peptide Gene Variants Independetly Predict Ventricular Dysfunction after CABG Surgery : Fox A. A., Boston, Massachusetts

Immediate Postoperative Noninvasive Ventilation Improves Lung Mechanics Following Bariatric Surgery : Neligan P. J., Philadelphia, Pennsylvania

A Novel Pharmacologic Strategy to Potentiate Relaxation of Human Airway Smooth Muscle : Gallos G., New York, New York
 


19.10.2008

Po brzkém vstávání opět vyrážím do OCCC. Již vím, kde najdu E-mail center, tedy vlastně internet zdarma. Do mé kožené tašky se prostě notebook nevleze. Chápu se kávy. Dnes již vím, že kdo zaváhá nepije. A vyrážím na přednášky. Prokládám je setkání se zajímávými lidmi v posterové sekci. V obědové pauze vyrážím na průzkum International Drive (I-Drive), dlouhé ulice plné vynikajicích restaurací, nákladných hotelů a mondénních obchodů, která také spojuje největší turistické atrakce Orlanda, tedy Universal Studios Orlando, Sea World Orlando a Disney World Orlando. Hned poblíž OCCC stojí mírně psychotický dům naruby.

Množství restaurací, hotelů, obchodů aj. je až udivující. Mě zaujal systém dopravy po I-Drive, tzv. I-Drive Trolley, který neúnavně jezdí za poměrně nízký peníz od rána do večera. Odpoledne začala výstava všeho co více či méně souvisí s anestézií. Kromě nám všem notoricky známých vystavovatelů byl překvapující zájem univerzit, nekomerčních aktivit, soukromých vynálezců, vydavatelství, pracovních náborářů aj. K nejobletovanějším stánkům patřily ty, které přinášely řešení Difficult Airways (patřilo k bontonu, že každá společnost nabídla svoje řešení a každé řeší Difficult Airways 100%). Velmi navštěvovaný byl stánek firmy Pfizer a jejího přípravku Lyrica. Dalším i mnou sledovaným tématem byly různě zpracované informační systémy pro anestézii. Co všem vytýkám (Draeger, Philips, Mindray, iMD Soft) je uzavřenost, neškálovatelnost a tím výsledná ekonomická nevýhodnost. Dalším nosným tématem i ve vystavovatelské části je bezpečnost pacientů. Počínaje mnoha inovovanými modely k tréninku, přes nové guideliny a konče právě bezpečnostně fokusovanými perioperačními informačními systémy. Opět ověšen mraky materiálu a  motýlovitými ústními vzduchovody opouštím OCCC. Večer jsem využil jeden z hotelových bazénů a vyplaval nahromaděnou únavu.

Bloky přednášek navštívených dne 19.10.2008 :

Poster Session - různá témata

Poster Discussion - Obstetric Anesthesia

Oral Presentation - Respiration

Oral Presentation - Regional Anesthesia and Acute Pain

Poster Discussion - History and Education


18.10.2008

Ráno se čerstvý jako rybička po lehké snídaní vydávám směrem k hale hotelu. Před ní již stojí připraven autobus oranžové linky 6, který jede přímo do Orange County Convention  Centre (OCCC), kde se v jeho západní části sjezd koná. Strach z nepojmutí 20 000 (2007) registrovaných účastníků rozehnal již den předem Liu Dy, protože mi sdělil, že ASA kongres je jen miniaturní záležitostí a OCCC pojme více než 100 000 lidí. Pohled na nikde nezačínající a naproti přes International Drive se táhnoucí kongresové centrum je monumentální.

Náš autobus naštěstí staví hned u dveří Registration, což mi alespoň ulehčí začátek. Registrace je příjemná, rychlá a po obligátní otázce na dlouhou cestu si to již kráčím ověšen mým badge, na kterém, narozdíl od našich končin, mi ani nespletli jméno. Z hromady si beru několikakilovou brožuru, o které se zprvu mylně domnívám, že jde o sborník abstrakt. Již druhý pohled naznačuje, že jde jen o program. Má 560 stran.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vedle leží jeho 50 stránkový doplněk a o kus dále ASA news, plná rozhovorů s přednášejícími a nezbytnými reklamami. Po chvíli mám ruce vytahané jak orangutan a nastal čas získat někde tašku neb moje luxusní kožená není na takovýto objem textu stavěná. Jaké je moje překvapení, když zjišťuji, že Exhibition Hall je otevřena až od 19.10. od 12:30. Redukuji tak svůj materiál a vracím jej do stojanů. V rámci registrace je zároveň možná registrace na placené panelové diskuze, problémově orientované výukové lekce, workshopy, nácviky na modelech a kadaverech apod. Vzhledem k přednostnímu právu ASA členů není zajímavých témat moc k dispozici. Vzhledem k více než padesáti obsazeným sálům jen v OCCC a dalším v Rosen Plaza hotelu jistě nebude o zajímavé přednášky nouze. Již letmý pohled do programu na šálkem horké americké kávy mi napovídá, že jsem se nemýlil. Nebudu vědět, kam dřív skočit. Více než 600 setkání, 1770 přijatých abstrakt a 300 vystavovatelů hovoří za vše.

Bloky přednášek navštívených dne 18.10.2008 :

Poster Discussion - Obstetric Anesthesia

Oral Presentation - Respiration

Oral Presentation - Regional Anesthesia and Acute Pain

Několik Poster Session nad různými tématy


17.10. 2008

Po celodenní aktivitě na kongresu ČSARIM a večerní účasti na večírku v galerii Vaňkovka mě čekalo brzké vstávání a přesun na letiště do Vídně. Zvolil jsem cestu přes Frankfurt přímo do Orlanda s Lufthansou. Volba se ukázala jako dobrá, zavazadla se neztratila a celkový dojem z letu nebyl ničím rušen. Průchod imigrační kontrolou byl také krátký a již jsem stál na půdě USA. Ukecaný filipínský řidič Liu Dy mi sdělil vše o nadcházejícím kongresu, o svém vztahu k firmě Bristol - Myers, o vztahu k Czechoslovakia, ukázal mi nejlepší restaurace v Orlandu a posléze mě i zavezl na místo určení, tedy do hotelu International Plaza Resort and Spa. To, že je na Floridě vedro jako v sauně, to jsem očekával, že bude tak šílené i v 9 p.m., to už méně a moje SoftShieldová bunda a kvalitní manchesterovy kalhoty budily zájem hned ve vchodu. Ubytován jsem mezi 1. a 2. bazénem ze tří a ve výhodné poloze k PizzaHut. Důkladným průzkumem okolí jsem ihned objevil další restaurace a nezbytný obchod s potravinami. Co mě při vybalování zavazadel nemile překvapilo byla ztráta zubní pasty, zřejmě je zakázáno vozit do USA tak kvalitní artikl. Za zvuku kabelovky usínám a těším se na zítřejší den, kdy se dostanu na dosah nejvyšších sfér světové anestézie.

Mezinárodní letiště ve Frankfurtu a letecký park Lufthansa.

International Plaza Resost And Spa - mapka areálu.

 

Cestu a reportáž podpořil :


Zpět

Platinoví partneři

Zlatí partneři

Další partneři

Adresa:

Nadační fond AKUTNĚ.CZ
Kamenice 5
625 00 Brno
IČ: 29211719, DIČ: CZ29211719
Spisová značka: N 347
vedená u rejstříkového soudu v Brně

Kontakt:

Číslo účtu: 555 000 100/5500 (Raiffeisenbank)
Telefon: +420 728 573 580
(pracovní dny Po–Pá 15:00–17:00)
E-mail: sekretariat@akutne.cz

AKUTNĚ.CZ ISSN 1803-179X

Lidé | Spolupráce a odkazy | Sponzoři

Vytvořil Institut biostatistiky a analýz LF MU

Edukační portál AKUTNĚ.CZ je součástí vzdělávacího obsahu sítě lékařských fakult MEFANET